Chałupa Sabały

Najstarsza na całym Podhalu góralska chata. Zabytkowa, drewniana chałupa wybudowana na przełomie XVIII i XIX stulecia, prawdopodobnie jako jedyna na całym Podhalu utrzymana jest w starym stylu śląsko-spiskim. Rodzinny dom Jana „Sabały” Krzeptowskiego do dziś zachowuje klimat dawnych czasów.

Cenna architektonicznie chata podzielona jest na trzy pomieszczenia – sień, izbę białą (tradycyjnie pełniła rolę góralskiego salonu lub pokoju dla gości) oraz izbę czarną (kuchnia/sypialnia). W środku wystawiono meble, ludowe stroje, przedmioty codziennego użytku typowe dla XIX-wiecznych górali oraz archiwalne zdjęcia. Zachowała się również przybudówka, gdzie gromadzono sprzęty gospodarcze.

Większość eksponatów w jakiś sposób łączy się z Janem Krzeptowskim – legendarnym gawędziarzem i muzykiem. „Sabała” był również przewodnikiem tatrzańskim dla Stanisława Witkiewicza i Tytusa Chałubińskiego. Trudnił się ponoć niegdyś kłusownictwem, brał udział w walkach krótkiego Powstania Chochołowskiego. Przed chatą umieszczono drewnianą rzeźbę Krzeptowskiego grającego na złóbcokach – niemal kompletnie zapomnianej odmianie góralskich skrzypków. W chacie organizowane są również spotkania i prelekcje poświęcone tradycyjnej kulturze góralskiej.

Chałupa Sabały jest otwarta dla turystów w sezonie letnim od 10 do 18. Poza tym okresem należy skontaktować się z gospodarzami telefonicznie.

Dodaj opinię

Zabytkowa góralska chata, wybudowana jeszcze na przełomie XVIII i XIXw. w stylu śląsko-spiskim. W uroczym domu funkcjonuje ludowe muzeum, odkrywające tajemnice Podhala i samego Zakopanego z XIX stulecia. Większość wystawy poświęcona jest najsłynniejszemu gospodarzowi chałupy - Janowi “Sabale” Krzeptowskiemu, wspaniałemu muzykowi i gawędziarzowi.

Chałupa Sabały adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Chałupa Sabały, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Chałupa Sabały.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Chałupa Sabały opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij