Czerwony Staw Pańszczycki

Czerwony Staw Pańszczycki to kolejne niewielkie i bardzo płytkie jezioro Tatr Wysokich, położone na wysokości 1654 m n.p.m., w dolinie Pańszczycy. Podczas wysokich temperatur, kiedy stan wód jest niski, Czerwony Staw dzieli się na dwa mniejsze akweny lub wysycha całkowicie.

Nazwa jeziorka pochodzi od jego czerwono-brunatnej barwy (a raczej koloru skał), jaką nadaje mu występująca tu sinica. Co ciekawe, około dwóch stuleci temu, zbiornik ten nazywano Zielonym Stawem.

Do czerwonego jeziorka w dolinie Pańszczycy prowadzi żółty szlak turystyczny, biegnący wzdłuż południowo-zachodniego brzegu i prowadzący z Doliny Gąsienicowej na przełęcz Krzyżne.

Dodaj opinię

Dobry przykład na zmienność tatrzańskiej przyrody. Małe, płytkie, okresowo wysychające jeziorko swoją nazwę zawdzięcza sinicom barwiącym skały przy dnie na brunatno-czerwony. A jeszcze w XVIII-XIX wieku górale mówili o nim Zielony Staw… Nad niezwykły akwen, położony na wysokości 1654m n.p.m. w Dolinie Pańszczycy, prowadzi żółty szlak z Doliny Gąsienicowej.

Czerwony Staw Pańszczycki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Czerwony Staw Pańszczycki, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Czerwony Staw Pańszczycki.
  • 34-500 Zakopane
  • 3000
  • 108
  • 46
  • 1
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Czerwony Staw Pańszczycki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij