Dolina Kościeliska

Wschodnia sąsiadka Doliny Chochołowskiej, a przy tym druga (nieznacznie mniejsza od niej) największa dolina tatrzańska w Polsce. Łącznikiem między nimi jest Przełęcz Iwaniacka. Zaczyna się pod Kirami na Cudakowej Polanie i sięga Ciemniaka (2096 m n.p.m) – pierwszego od zachodu szczytu Czerwonych Wierchów – Błyszcza (2159 m), Siwego Zwornika (1959 m) i kolejnych leżących pomiędzy nimi szczytów głównej grani Tatr.

Dolina Kościeliska posiada liczne, mniejsze odnogi. Środkiem głównej części płynie Potok Kościeliski. Wzdłuż niego wytyczono główny, zielony szlak. Warto zboczyć nieco z tej drogi i odwiedzić jedną z licznych jaskiń (Mroźna, Mylna, Obłazkowa, Raptawicka, Smocza Jama). W przeszłości były popularnym celem poszukiwaczy skarbów, którzy spodziewali się znaleźć dawno zapomniane zbójnickie łupy – albo też i rycerzy Giewontu, którzy mieli spać gdzieś pod Skałą Pisaną.

Dostępne turystom ścieżki sięgają około 2/3 z 9 kilometrów długości doliny – do schroniska na Hali Ornak i Smreczyńskiego Stawu. Dalej na południe królują już wyłącznie dzikie zwierzęta, w tym niedźwiedzie i kozice. Podobnie jak Dolina Chochołowska, tak i Kościeliską tworzą różne geologicznie części ze skał osadowych oraz krystalicznych.

W roślinnym krajobrazie dominują przede wszystkim świerki. Ma to związek z górniczo-hutniczą przeszłością regionu, kiedy naturalne dla tych obszarów drzewa były bez ograniczeń wycinane i wykorzystywane w przemyśle. Kompletna dewastacja nie dotknęła mniejszych gatunków flory: złoci małej, wielosiła błękitnego, podejźrzona rutolistnego, turzycy dwupiennej czy irgi kutnerowatej.

Według lokalnych legend, dolina swoją nazwę zawdzięcza jednej z dawnych wojen Polaków z Tatrami. Miejscowi, goniąc uciekających wrogów, zapędzili ich między strome skały. Górale zasypali wejście (lub wedle jednej z wersji samych wrogów) kamieniami i zwalonymi drzewami. Tatarzy zginęli – z głodu lub pod głazami – a wysokie stosy ich kości jeszcze długo bielały w okolicy. Choć są również nieco mniej atrakcyjne wersje, jakoby Kościelisko wzięło się od pobliskiej wioski lub kościoła wybudowanego w dolinie dla górników i robotników.

Dodaj opinię

Druga największa dolina po polskiej stronie Tatr. Posiada wiele bocznych odnóg, a główna część rozciąga się na długości 9 kilometrów. Jej środkiem płynie Potok Kościeliski. W dolinie żyją m.in. kozice górskie i niedźwiedzie. Piękne krajobraz Doliny Kościeliskiej tworzą w przeważającej części skały osadowe, skały krystaliczne oraz sztucznie nasadzone świerki.

Dolina Kościeliska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dolina Kościeliska, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dolina Kościeliska.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dolina Kościeliska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij