Dolina Małej Łąki

Według statystyk jeden ze stosunkowo rzadko odwiedzanych przez turystów zakątków Tatr. I to mimo tego, że urodą nie ustępuje tak wiele, znacznie bardziej zatłoczonym miejscom. Choć liczy zaledwie 5,7 km², to długość 5400 metrów pozwala Dolinę Małej Łąki zaliczyć do dolin walnych – rozciąga się od podnóża gór przy Zakopanem (Gronik, 938 m n.p.m.) aż do grani głównej przy Małołączniaku (2096 m) i Kondrackiej Kopie (2005 m). Wschodni skraj doliny wyznaczają masywy Giewontu (1894 m) i Grzybowca (1507 m).

Dolina Małej Łąki jest jedyną doliną walną w polskich tatrach zbudowaną w całości ze skał osadowych, mimo że przed milionami lat gigantyczny lodowiec sięgał znacznej części tego obszaru. W miejscu dawnego jeziora polodowcowego znajduje się rozległa polana, na której w przeszłości wypasano owce. Na stokach i u podstaw gór rosną z kolei świerki, zarzyczki górskie, ostrołódki polne, starce pomarańczowe, złocie małe czy skalnice zwisłe.

U wylotu doliny przy Groniku zaczynają się dwa szlaki. Żółty przecina praktycznie całą Dolinę Małej Łąki i kończy się wejściem na Kondracką Przełęcz, skąd można udać się niebieską odnogą na Giewont lub dalej żółtą ścieżką na Kondracką Kopę. Niebieski spod Zakopanego wcześniej skręca do przełęczy Przysłop Miętusi i dalej na Małołączniaka. Wszerz doliny przechodzi Ścieżka nad Reglami.

Dodaj opinię

Mimo dość małej powierzchni, zalicza się do dolin walnych - tj. ciągnących się od samego podnóża gór aż do głównych grani. Jako jedyną z tego rodzaju po polskiej stronie Tatr, w całości tworzą ją skały osadowe. Granice Doliny Małej Łąki na osi północ-południe wyznaczają Gronik i Małołączniak, z kolei jej “boki” wyznaczają masywy Giewontu, Grzybowca i Kobylarza.

Dolina Małej Łąki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dolina Małej Łąki, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dolina Małej Łąki.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dolina Małej Łąki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij