Dolina Miętusia

Dolina Miętusia to ważna odnoga Doliny Kościeliskiej o powierzchni 6 km², położona na wschód od głównej części. Jej obszar wytyczają masywy Ciemniaka (2096 m n.p.m.), Krzesanicy (2122 m) i Małołączniaka (2096 m) oraz przełęcz Przysłop Miętusi. Wyróżnia się ogromnym rumowiskiem wapiennych skał – Wantulami.

Niektóre z tutejszych gigantycznych głazów ważą nawet 2500 ton. Według szacunków, skały oderwane z Chudej Turni (1858 m) w wyniku przesuwania się lodowca, mogą ważyć razem ponad 45 milionów ton. Ludowa legenda głosi, że ciężkie skały zwaliły się na pomieszkujących tutaj górali i pasterzy, którzy odmówili jakiejkolwiek pomocy biednemu żebrakowi.

Do samych Wantuli niestety nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Można je jedynie oglądać, najlepiej z niebieskiego szlaku na Małołączniaka. Dostępne dla turystów drogi to wejście na Ciemniaka oraz Ścieżka nad Reglami.

Nazwa doliny pochodzi od nazwiska rodziny, która decyzją króla Zygmunta III Wazy otrzymała do dyspozycji lokalne pastwiska – współcześnie nieużywane. To mogło ocalić tutejsze stanowiska rzadkich gatunków skalnicy zwisłej oraz irgi czarnej.

Dodaj opinię

Malownicze odgałęzienie Doliny Kościeliskiej, położone w cieniu Ciemniaka, Małołączniaka i Krzesanica. Najsłynniejszą jej częścią są Wantule - gigantyczne rumowisko oberwanych skał wapiennych. Według legend spadły na wioskę bezdusznych górali, którzy przegonili biednego żebraka. Według naukowców - głazy oderwały się od szczytów przez cofający się lądolód.

Dolina Miętusia adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dolina Miętusia, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dolina Miętusia.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dolina Miętusia opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij