Dolina Roztoki

Jedna z trzech polskich odnóg Doliny Białki. Liczy ok. 4400 m długości i łącznie 7 km² powierzchni. Jej granice wyznaczają masywy Opalonego (2115 m n.p.m.), Wołoszyna (2151 m) i północno-wschodnia część grani Szpiglasowego Wierchu.

Doliną Roztoki biegnie jeden główny szlak – oznaczona na zielono ścieżka łączy Schronisko imienia Wincentego Pola w Dolinie Roztoki z Wielkim Stawem. Jedyna, czarna odnoga prowadzi do Schroniska Górskiego w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Jeśli uważnie się przyjrzeć, można dostrzec wyciąg, którym z drogi transportowane jest zaopatrzenie dla schroniska.

Zimą, ze względu na duże zagrożenie lawinowe (zwłaszcza ze stoków Wołoszyna) zielona ścieżka jest całkowicie zamykana. Istnieje jednak wariant dojścia w śniegu do stawów, przez Litworowy Kocioł. Szlak „letni” krzyżuje się z Drogą Oswalda Balzera, w pobliżu Wodogrzmotów Mickiewicza. Znane wodospady, podobnie jak największa w Tatrach Wielka Siklawa, tworzą się na Potoku Roztoka, płynącego przez całą dolinę. Jego wody na kilometrowym odcinku opadają nawet o 110 metrów.

Dolina Roztoki może poszczycić się zachowaną naturalną szatą roślinną – niektóre drzewa rosną tutaj już od kilkuset lat. Obok świerków, modrzewi i limb żyją rzadko występujące poza Tatrami krzewy: jarząby nieszpułkowe i gnidosze Hacqueta. Można tutaj spotkać kozice, jelenie i niedźwiedzie. Cały obszar stanowi ścisły rezerwat przyrody.

Niektórzy traktują Dolinę Roztoki jako przedłużenie słynnej Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Dodaj opinię

Jedno z odgałęzień Doliny Białki, traktowane także jako swoiste przedłużenie Doliny Pięciu Stawów. Potok Roztoka słynie z przepięknych wodospadów: Wodogrzmotów Mickiewicza i Wielkiej Siklawy. Dolinę przecina jeden, zielony szlak - zamykany zimą z uwagi na bardzo wysokie zagrożenie lawinowe. Cały ten teren ma status ścisłego rezerwatu przyrody.

Dolina Roztoki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dolina Roztoki, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dolina Roztoki.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dolina Roztoki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij