Dolina Strążyska

Nazwa Doliny Strążyskiej pochodzi od strągi – budynku przy bacówce, w którym dojono owce i chowano zwierzęta przed burzą. W pełni sezonu przechodzą tędy prawdziwe tłumy turystów – nawet 8% wszystkich osób przyjeżdżających pod Tatry w ciągu roku. Dolina rozciąga się od ulicy Strążyskiej w Zakopanem do północnych zboczy Giewontu.

W przeważającej części dolinę tworzą lasy. Oprócz sztucznie nasadzonych świerków, zachowały się tutaj naturalne stanowiska buków, jodeł i cisów. Na obszarze występują też cenne rozrzutki alpejskie, jarząby nieszpułkowe, złocie małe czy tojady Koguli. W rejonie spotyka się niedźwiedzie i głuszce. Przez Strążyską przepływa zimny górski potok, którego źródło bije pod skałami masywu Giewontu. Szczególnie malownicze kaskady opadają w pobliżu Skały Edwarda Jelinka – tablicę upamiętniającą zasłużonego dla budowania przyjacielskich relacji Polaków z Czechami wmurowano w 1897 roku z inicjatywy samego Henryka Sienkiewicza.

W dolinie znajduje się polana, nazywana czasami Smoczą Strążyską. Kiedyś pasły się tu niezliczone owce. Na początku lat '60 teren przeszedł pod kuratelę Tatrzańskiego Parku Narodowego, który całkowicie zakazał pasterstwa. Teraz pozostały stare drewniane szałasy, gdzie można odpocząć przed dalszą wędrówką w Tatry. W jednym z nich urządzono niewielki bufecik. Jeden z wapiennych głazów leżący w pobliżu bacówek, ze względu na charakterystyczny kształt górale już w XIX ochrzcili jako swojskiego, podhalańskiego „Sfinksa”.

Przez Dolinę Strążyską przebiegają dwa ważne szlaki: oznaczona na czarno Ścieżka nad Reglami oraz czerwona ścieżka z ulic Zakopanego na szczyt Giewontu. U zbiegu tych szlaków na Polanie Strążyskiej pojawia się kolejna, żółta odnoga, która prowadzi do słynnego wodospadu Siklawica.

Dodaj opinię

Strąga to góralska obora dla owiec - i to licznym drewnianym szopom, które pozostały po minionych pasterskich czasach, ten zakątek Tatr zawdzięcza swoją nazwę. Dziś obszar pod północnymi stokami Giewontu w przeważającej części jest zalesiony. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się polana Smocza Strążyska z wapiennym głazem - “podhalańskim Sfinksem”.

Dolina Strążyska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dolina Strążyska, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dolina Strążyska.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dolina Strążyska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij