Dolina za Mnichem

Niektórzy uznają ją za zachodnią część Doliny Rybiego Potoku. Z 3 stron otaczają ją wierzchołki Mnicha, Miedzianego, Ciemnosmreczyńskiej Turni, Szpiglasowego Wierchu i Cubryny. „Otwarta” pozostaje w stronę Morskiego Oka.

Surowy, kamienny krajobraz urozmaicają resztki połaci traw (niegdyś na hali rodzina Murzańskich wypasała tu swoje stada), krzewinki (w tym rzadkie wiechliny tatrzańskie oraz turzyce tęga i Lachenala), kosodrzewina oraz niewielkie jeziorka.

Tutejsze stawy mogą okresowo w dużej części lub zupełnie wyschnąć. Spośród kilkunastu takowych przy Mnichu warto wyróżnić Staw Staszica oraz Zadni Mnichowy Stawek – najwyżej (2072 m n.p.m.) położony zbiornik wodny w całej Polsce. Teren w charakterystyczne, zróżnicowane pod względem wysokości ukształtowały cofające się masy lodowca.

W Dolinie za Mnichem biegną dwa szlaki – oba zaczynają się pod Morskim Okiem. Żółty prowadzi na szczyt Szpiglasowego Wierchu i w dół do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po drodze, jeszcze przed wierzchołkiem góry, pojawia się czerwona odnoga do słynnej przełęczy: Wrót Chałubińskiego.

Zimą, Dolina za Mnichem może być szczególnie niebezpieczna – strome stoki sprzyjają śnieżnym lawinom. Przekonała się o tym piątka turystów, którą zaskoczyły masy śniegu spadające z Miedzianego lutym 2013 roku. Jedna z osób nie przeżyła.

Dodaj opinię

Niewielka dolinka zamknięta przez strzeliste stoki pięciu szczytów - w tym oczywiście Mnicha (2068 m n.p.m.). Typowe dla tego zakątka Tatr są malutkie, okresowo zanikające jeziorka. W sumie znajduje się tutaj kilkanaście tego typu stawów. Krajobraz w Dolinie za Mnichem kształtują również kosodrzewina, krzewinki i kurczące się pozostałości po dawnych pastwiskach.

Dolina za Mnichem adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dolina za Mnichem, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dolina za Mnichem.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dolina za Mnichem opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij