Goryczkowe Przełęcze

Goryczkowa Przełęcz Świńska i Goryczkowa Przełęcz nad Zakosy. Sąsiadujące ze sobą przejścia znajdują się pomiędzy Goryczkową Czubą (1913 m n.p.m.), Kasprowym Wierchem (1987 m) oraz Pośrednim Goryczkowym Wierchem (1874 m).

Według ludowych opowieści, Goryczkowymi Przełęczami przeprawiali się uzbrojeni członkowie Konfederacji Barskiej w 1769 roku. „Bliźniaczki” polscy górale często wykorzystywali, by przepędzić stada na drugą stronę granicy – tamtejsze hale charakteryzowały się bujniejszą roślinnością. To oczywiście nie podobało się słowackim pasterzom. W trakcie II Wojny Światowej z przełęczy korzystali kurierzy i przemytnicy potrzebujący uniknąć niemieckich patroli.

Obie Goryczkowe Przełęcze leżą na czerwonym szlaku w głównej grani Tatr. Latem stanowią popularne - i dobre - miejsce na małą przerwę. Zimą łatwo wywołać tutaj lawiny.

Dodaj opinię

Bliźniacze, położone nad granicą państwową górskie przejścia, położone pomiędzy Kasprowym Wierchem, Goryczkową Czubą oraz Pośrednim Goryczkowym Wierchem. Prowadzi przez nie czerwony szlak, biegnący po głównej grani Tatr. Dawno temu Goryczkową Przełęczą przechodzili konfederaci barscy i polscy górale pędzący owce na soczystsze, zieleńsze hale na Słowacji.

Goryczkowe Przełęcze adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Goryczkowe Przełęcze, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Goryczkowe Przełęcze.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Goryczkowe Przełęcze opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij