Izba Pamięci Bronisława Czecha

Prywatne mini-muzeum poświęcone w całości Bronisławowi Czechowi – prawdopodobnie najwszechstronniejszemu narciarzowi w historii Polski. Z sukcesami uprawiał właściwie każdą dyscyplinę wymagającą przypięcia desek do nóg. Poza tym był instruktorem narciarstwa, przewodnikiem górskim, taternikiem, pilotem i instruktorem szybowcowym. Zasłużony ojczyźnie patriota.

Bronisław Czech sześciokrotnie zdobywał medale Mistrzostw Polski w skokach narciarskich, w tym 4 złote. Najlepszy w kraju był też w biegach (na 18 km, dwa razy), kombinacji norweskiej (5), zjeździe, slalomie i kombinacji alpejskiej (po 2 razy). Na najwyższym stopniu podium stawał również w rywalizacji sztafet – 7 razy. Trzykrotnie reprezentował Polskę w igrzyskach olimpijskich (najlepszy występ to 7. miejsce w kombinacji norweskiej w 1932 r. w Lake Placid). W sumie 11 razy przywdziewał biało-czerwone barwy na Mistrzostwa Świata. W 1929 r. W Zakopanem był najbliżej medalu – wywalczył 4. pozycję w kombinacji norweskiej. Pozasportowym hobby Czecha było malarstwo na szkle.

W trakcie II Wojny Światowej Czech przyłączył się do konspiracji, przenosił informacje i materiały do i z Węgier, pomagał uciekinierom przeprawiającym się przez Tatry. Aresztowany przez Gestapo w 1940 r., po torturach w „Palace” wywieziono go do Oświęcimia, gdzie był jednym z pierwszych więźniów (numer 349). Nie zgodził się trenować młodych niemieckich narciarzy. Odmawiał też wszystkim propozycjom kolaboracji. Zginął w Auschwitz w 1944 roku, mając 36 lat.

Izba Pamięci Bronisława Czecha mieści się w centrum Zakopanego, w dawnym rodzinnym domu sportowca. Można tu podziwiać sportowe nagrody i trofea, dokumenty, plakaty z zawodów, zdjęcia oraz używany przez niego sprzęt narciarski i wspinaczkowy. Udało się również zgromadzić rysunki i obrazki malowane przez Czecha w obozie oraz wysyłane przez niego listy.

Bronisław Czech patronuje m.in. Średniej Krokwi w Zakopanem, krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, 13 szkołom, 22 hufcom harcerskim oraz licznym ulicom w miastach Polski.

Dodaj opinię

Placówka szerząca pamięć o życiu i dokonaniach nietuzinkowego sportowca. Bronisław Czech pomiędzy 1927 a 1937 rokiem zdobył ponad 20 złotych medali w 7 różnych konkurencjach zimowych. W trakcie II WŚ pomagał w działaniach podziemia, nie zgodził się na żadną formę kolaboracji. Zginął w 1944r. pozostawiając po sobie wiele bezcennych pamiątek i obrazów na szkle.

Izba Pamięci Bronisława Czecha adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Izba Pamięci Bronisława Czecha, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Izba Pamięci Bronisława Czecha.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Izba Pamięci Bronisława Czecha - telefon: +48182012669
  • Ulica
    Plac Niepodległości 4
    Izba Pamięci Bronisława Czecha mieści się przy ulicy Plac Niepodległości 4 w Zakopanem
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Izba Pamięci Bronisława Czecha opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij