Jaskinia Dziura

Jaskinia Dziura, leżąca w Dolinie Ku Dziurze, w Tatrach Zachodnich to niewielka, jednokomorowa grota, która powstała w skałach wapiennych, prawdopodobnie na skutek działania gorących wód głębokiego krążenia.

Jaskinia ta, była znana turystom już od dawna, bowiem podróżowano do niej już w I połowie XIX wieku. Niektórzy sądzą, że to własnie w niej mieściła się w pewnym czasie siedziba znanego, tatrzańskiego rozbójnika - Wojtka Matei*.

Wejście do Dziury jest dość niskie, o wymiarach około 2 x 3 metry. Znajduje się ono na wysokości 1002 m n.p.m., w grzbiecie Spaleńca.

Do jaskini prowadzi niebieski szlak z Zakopanego, z Drogi nad Reglami, przez Dolinę Ku Dziurze.


* wielu rodowitych Podhalan preferuje nie-słownikową odmianę Mateji

Dodaj opinię

Grota odkryta przez naukę i turystów jeszcze w I połowie XIX stulecia - czyli w początkach przemiany Zakopanego w gigantyczny kurort. Powstała przez działanie głębokich, gorących wód. Jednokomorową jamę w skałach wapiennych, według lokalnych podań, miał wykorzystywać jako kryjówkę groźny rozbójnik Wojtek Mateja. Do jaskini Dziury prowadzi niebieski szlak.

Jaskinia Dziura adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Jaskinia Dziura, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Jaskinia Dziura.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Jaskinia Dziura opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij