Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna to prawdopodobnie jedyna tatrzańska jaskinia posiadająca klasyczne formy naciekowe – stalagmity, stalaktyty czy skalne draperie. Znaczna część z nich nie jest naturalna, lecz oderwana z innych części groty i ustawiona w bardziej eksponowanych miejscach. Jaskinia jest praktycznie jednym, długim korytarzem (ok. 500 m) z nielicznymi krótkimi odnogami. Wyposażono ją sieć sztucznego oświetlenia, dlatego wyjątkowo nie ma konieczności wyposażenie się latarkę lub czołówkę.

Jaskinia Mroźna swe miano zawdzięcza nie tyle niskim temperaturom – 6 stopni Celsjusza to raczej standard – lecz wyjątkowo przenikliwym powiewom zimnego wiatru oraz białemu nalotowi na ścianach do złudzenia przypominającemu szron. To tzw. mleko wapienne.

Pieczarę odnaleźli w 1934 roku Tadeusz Zahorski i Stefan Zwoliński. Jaskinia Mroźna powstała w szczelinie tektonicznej dzięki erozyjnemu działaniu Potoku Kościeliskiego. Grota to tylko niewielki fragment Jaskini Zimnej, niedostępnej dla turystów ponad 4,5-kilometrowej sieci podziemnych korytarzy i sal.

Z uformowaniem się Jaskini Mroźnej wiąże się ludowa anegdota. Otóż niejaki Jasiek ze Smrekowej Wsi – młody i beztroski góral – rozpowiedział swoim sąsiadom, że do niewielkiej szczeliny w skałach w tej okolicy wpadło mu 5 złotych monet. Rozpaleni wizją odnalezienia niewielkiego w sumie, ale zawsze jednak skarbu, znajomi Jaśka gołymi rękami przekopali teren. I nie znaleźli nawet złamanego grosza.

Jaskinia Mroźna jest otwarta dla turystów od 1 maja do 31 października w godzinach 9.00 – 17.00. Bilet wstępu kosztuje 4 zł (dzieci do lat 6 wchodzą za darmo), niezależnie od opłaty za wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie jaskini trwa około 40 minut i nie towarzyszą mu wyjaśnienia przewodnika.

Dodaj opinię

Jedna z niewielu tatrzańskich grot, w których zwiedzający mogą podziwiać formy naciekowe, tj. stalaktyty, stalagmity itd. Jaskinia Mroźna swoją nazwę zawdzięcza mleku wapiennemu - skalnemu nalotowi przypominającemu szron i nad wyraz chłodnym powiewom wiatru. Długość korytarzu dostępnego do zwiedzania wynosi ok. 500 m, w środku zainstalowano oświetlenie.

Jaskinia Mroźna adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Jaskinia Mroźna, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Jaskinia Mroźna.
  • 34-511 Kościelisko
Ceny biletów / cennik wejść do Jaskinia Mroźna. Redakcja serwisu www.miastopodgiewontem.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 4 zł
    Jaskinia Mroźna cena biletu normalnego: 4 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Jaskinia Mroźna opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij