Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia Obłazkowa to grota u podnóża wapiennej turni w zachodniej części Doliny Kościeliskiej. Grotę można śmiało eksplorować samodzielnie przez cały rok – wejście do dalszych części jaskini wymaga własnego źródła światła. Słońce przebija się jedynie do Komory Wstępnej.

Wejście do Jaskini Obłazkowej trudno przeoczyć – ma ponad 2 metry wysokości i jakieś 9 metrów szerokości. Znajduje się na trasie czerwonego szlaku turystycznego. Za Komorą Wstępną rozciąga się ok. 120 metrów wąskich i niskich skalnych korytarzy oraz niewielka Sala Końcowa. Wewnątrz groty nie uświadczy się żadnych stalagmitów, stalaktytów i stalagnatów. Jedynie zimą przy wejściu tworzą się krótkie lodowe formy z kapiącej, zamarzającej wody. Pod dostatkiem jest za to różnokształtnych głazów i kamieni – w tym otoczaków z przepływającego niegdyś tędy Potoku Kościeliskiego.

Podobnie jak Raptawicka, Jaskinia Obłazkowa stanowi część systemu grot, pieczar i korytarzy Jaskini Mylnej (w 2014 r. wykopano połączenie). Odkrył ją Jan Gwalbert Pawlikowski, a niezbędne dla udostępnienia jej szerokim masom turystów prace wykonali 3 dekady później bracia Zwolińscy.

Dodaj opinię

Pieczara położona u stóp wapiennej turni, wyróżniająca się ogromnym wejściem - ok. 9 m szerokości i 2 m szerokości. Sale i komory mają ponad 120 m długości, właściwe wyposażenie - przede wszystkim własne oświetlenie - pozwala na swobodne zwiedzanie podziemi przez cały rok. Jaskinia Obłazkowa stanowi część systemu Jaskini Mylnej, w 2014 r. odkopano połączenie.

Jaskinia Obłazkowa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Jaskinia Obłazkowa, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Jaskinia Obłazkowa.
  • 34-511 Kościelisko
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Jaskinia Obłazkowa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij