Kasprowy Wierch

Jeden z najsłynniejszych tatrzańskich szczytów, leży dokładnie na granicy między Polską a Słowacją. Na wierzchołku Kasprowego Wierchu krzyżuje się kilka szlaków turystycznych, jednak te nieprzebrane tłumy turystów (nawet 4 tys. dziennie) nie ściągają tu ze względu na szczególne walory góry – wysokość Kasprowego Wierchu to 1987 m n.p.m. Magnesami są tutaj wysokogórska kolej linowa oraz nartostrady stworzone dla zaawansowanych narciarzy.

Kasprowy Wierch nie jest szczególnie trudny do zdobycia na własnych nogach. Strome, niedostępne skały tworzą wyłącznie pewien fragment północnej ściany – podejście przez pozostałe stoki nie wymaga wielkich umiejętności. Szczyt góruje nad trzema znaczącymi dolinami (Suchej Wody Gąsienicowej, Bystrej i Cichą), a swoją nazwę – według miejscowych opowieści – zawdzięcza imieniu lub popularnemu pseudonimowi dawnego właściciela pobliskich łąk. Wierzchołek Kasprowego, który tworzą przede wszystkim skały krystaliczne, mieści się w głównej grani Tatr Zachodnich. W pobliżu wierzchołka rosną rzadkie, niewystępujące w kraju poza Tatrami rośliny trawiaste i jednoliścienne, jak np. sit trójłuskowy, wiechlina tatrzańska czy mietlica alpejska.

Pierwszą (i jedyną) w Polsce kolejkę linowo-kabinową typu wysokogórskiego otworzono w 1936 roku, po niespełna 8 miesiącach prac przy stacji dolnej w Kuźnicach, pośredniej na Myślenickich Turniach, końcowej pod szczytem Kasprowego Wierchu. Rok później ukończono wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne wzniesione na samym wierzchołku góry – obecnie to najwyżej położony budynek w Polsce. Budowie kolejki towarzyszyły gorące protesty naukowców i miłośników przyrody – podobnie drugiej gruntownej modernizacji w 2007 roku.

Ze względów ekologicznych ogranicza się liczbę turystów i narciarzy mogących skorzystać z kolejki – 180 os./h latem, zimą dwa razy więcej. Aktualnie wagoniki 4292 metry liny pokonują w około 12 minut (prędkość 8-6 m/s), zabierając jednorazowo do 60 osób. Podróży przy dobrej pogodzie oczywiście towarzyszą niesamowite widoki na podhalańskie miejscowości i tatrzańskie lasy, doliny oraz szczyty gór. Stacja początkowa leży 932 m niżej w pionie niż końcowa (z barem, restauracją, bazą TOPR-u i przechowalnią sprzętu narciarskiego), wybudowana ok. 26 m poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu.

Dodaj opinię

Niezwykła góra, która swoją niemałą sławę zawdzięcza nie tyle walorom naturalnym, co wspaniałej wysokogórskiej kolei linowej i bodaj najsłynniejszym nartostradom w Polsce. Gondole wjeżdżają pod szczyt, położony na wysokości 1987m n.p.m., już w 1936r. Zmodernizowana kolejka pokonuje ponad 4-kilometrową trasę w 12min, zabierając do 60 osób w jednym wagoniku.

Kasprowy Wierch adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kasprowy Wierch, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kasprowy Wierch.
Ceny biletów / cennik wejść do Kasprowy Wierch. Redakcja serwisu www.miastopodgiewontem.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 43-89 zł
    Kasprowy Wierch cena biletu ulgowego: 43-89 zł
  • 48-99 zł
    Kasprowy Wierch cena biletu normalnego: 48-99 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kasprowy Wierch opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij