Kolejka na Gubałówkę

Pierwsza w Polsce była wprawdzie kolejka na Górę Parkową w Krynicy, jednak to wagoniki wwożące na Gubałówkę (i zwożące ze szczytu) zyskały największą sławę w skali kraju. Przestronne, wygodne maszyny zapewniają komfortowe warunki przyjemnej podróży w górę lub w dół.

Trasa prowadzi jednym torem przez niespełna 1300 metrów, górna stacja leży ok. 300 metrów wyżej od dolnej. Dwa pojazdy podążające w różnych kierunkach wymijają się w połowie drogi. Każdy wagonik mieści maksymalnie 120 osób, podróż trwa zazwyczaj około 3,5 minuty, deklarowana przepustowość kolejki to 2000 os./h.

Kolej linowo-terenowa na Gubałówce powstała w 1938 r. Budowa trwała tylko 168 dni. W 2001 obiekt gruntownie zmodernizowano, a stare wagony posłużyły do wyposażenia podobnej kolejki na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, na oddalonym o ok. 75 km dawnym wyciągu szybowcowym.

Kolejka na jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi (za wózki nie wnosi się żadnej opłaty). Istnieje możliwość kupna biletu łączonego: wjazd na Gubałówkę, a zjazd nieodległą kolejką krzesełkową na Butorowym Wierchu. Natomiast pieski mogą wejść do wagoników wyłącznie w kagańcu i po kupieniu im biletu ulgowego.

Na szczycie w pobliżu górnej stacji znajduje się m.in. lodowisko, kilka restauracji i parków rozrywki, punkt widokowy oraz tzw. zjeżdżalnia grawitacyjna – czyli po prostu letni tor saneczkowy. W dół prowadzi 9 ciasnych nawrotów, należy stale kontrolować prędkość wózka hamulcem. Dzieci do lat 8 mogą bawić się tutaj tylko razem z dorosłym opiekunem. Do punktu startu powraca się specjalnym wyciągiem. Jazdy po torze są osobno płatne.

Dodaj opinię

Jeden z najpoważniejszych turystycznych magnesów Zakopanego. Podróż charakterystycznymi wagonikami stała się już obowiązkowym punktem wycieczki. Tory mają ok. 1300m i pozwalają pokonać 300m różnicy poziomów. Kolejkę wybudowano w rekordowe 168 dni w 1938r., w 2001r. przeszła gruntowną modernizację. Na szczycie Gubałówki można udać się na letni tor saneczkowy.

Kolejka na Gubałówkę adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kolejka na Gubałówkę, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kolejka na Gubałówkę.
Ceny biletów / cennik wejść do Kolejka na Gubałówkę. Redakcja serwisu www.miastopodgiewontem.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 13-17 zł
    Kolejka na Gubałówkę cena biletu ulgowego: 13-17 zł
  • 15-21 zł
    Kolejka na Gubałówkę cena biletu normalnego: 15-21 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kolejka na Gubałówkę opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij