Kościół pw. Najświętszej Rodziny

Najstarsza – budowana w latach 1877-96 – murowana świątynia rzymskokatolicka w Zakopanem. Góruje nad pobliskimi Krupówkami, a dzięki wysokiej kamiennej wieży z zegarem i miedzianym, pokrytym już zieloną patyną zwieńczeniem, jest widoczny z wielu zakątków polskiej stolicy Tatr.

Kościół wzniesiono z inicjatywy księdza Józefa Stolarczyka – dotychczasowa drewniana świątynia młodej parafii zakopiańskiej (powołanej w 1847r.) stawała się zbyt mała na potrzeby mieszkańców i coraz liczniejszych turystów przybywających do miasta. Kościół parafii Najświętszej Rodziny wybudowano w stylu neoromańskim. Budulcem były tatrzańskie skały i kamienie, sprowadzane przez mieszkańców. Powstanie nowego miejsca kultu mocno i aktywnie wspierał hrabia Władysław Zamoyski.

Budowlę zaprojektował Józef Pius Dziekoński – współzałożyciel Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, pierwszy dziekan Wydziału Architektury na warszawskiej politechnice. Kościół ma charakter bazyliki z dwiema nawami i krzyżowym transeptem. W bogato zdobionych wnętrzach (warto zwrócić uwagę na figury przedstawiające Świętą Rodzinę i płaskorzeźby zwiastowania oraz nawiedzenia św. Elżbiety na ołtarzu głównym), poza stylem neoromańskim można dopatrzeć się elementów charakterystycznych dla modernizmu oraz stylu zakopiańskiego. Jedna z trzech przyświątynnych kaplic, poświęcona Janowi Chrzcicielowi, zaprojektowana i częściowo wykonana przez Stanisława Witkiewicza, w całości utrzymuje regionalny charakter – otwierana jest przez opiekunów kościoła tylko na życzenie zwiedzających.

Wspominany na początku zegar zamontowano tuż po zakończeniu budowy. Początkowo wskazywał astronomiczny czas lokalny, jednak po krótkim czasie ze względu na liczne nieporozumienia wynikające z ok. 20 minut różnicy, wskazówki przestawiono na czas państwowy.

Dodaj opinię

Najstarszy spośród murowanych przybytków katolickiej wiary w polskiej stolicy Tatr. Zabytkową, neoromańską świątynię wznoszono w latach 1877-96. Zaprojektowany przez J.P. Dziekońskiego kościół posiada wiele elementów zapożyczonych z modernizmu i regionalnych tradycji w dziedzinie architektury. Charakterystyczna wieża zegarowa góruje nad całymi Krupówkami.

Kościół pw. Najświętszej Rodziny adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół pw. Najświętszej Rodziny, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół pw. Najświętszej Rodziny.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół pw. Najświętszej Rodziny opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij