Kościół pw. św. Jacka

Świątyni pw. św. Jacka w Chochołowie, dość daleko jest do typowego góralskiego kościółka. Architekt, Feliks Księgarski, odważył się zaprojektować potężną, strzelistą, kamienną neogotycką budowlę wśród drewnianych chałup. Styl kościoła bardziej przypomina światowe trendy niż polski gotyk. Chochołowską świątynię zbudowano na planie krzyża łacińskiego , z nawą główną i dwiema bocznymi.

Kościół budowano przez 20 lat, od 1853 do 1873 roku. Projektant musiał się wysilić, gdyż podmokły teren nie sprzyjał wznoszeniu tutaj ciężkiej konstrukcji. Wcześniej ziemię ustabilizowano przez wbicie setek drewnianych pali i zasypanie wykopów kamieniami i głazami. Ksiądz-fundator, który zainicjował budowę kościoła, zginął na terenie budowy w 1866 r. uderzony w głowę spadającą belką.

W 47-metrowej wieży z piaskowca kołyszą się 3 dzwony. Największy (405 kg) poświęcono patronowi kościoła, najmniejszy (105 kg) świętemu Florianowi. Natomiast 245-kilogramowy dzwon wykonano i zawieszono ku czci Matki Boskiej. Wewnątrz świątyni ustawiono liczne rzeźby. Większość stworzyli wykładowcy zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego. Jeden z obrazów, przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem, wisiał wcześniej w XVIII-wiecznej drewnianej chochołowskiej kaplicy.

Przebywając w kościele, warto przyjrzeć się freskom. Na szczególną uwagę zasługuje znajdujące się na prawo od wejścia dzieło Andrzeja Konarskiego, który zilustrował powstańców chochołowskich składających śluby przed rozpoczęciem zbrojnej walki przeciwko austriackiemu zaborcy.

Dodaj opinię

Nietypowy element w podhalańskim krajobrazie - zabytkowy przybytek z II poł. XIXw. w stylu neogotyckim. Na dodatek nie w jego polskiej odmianie, ale w stylu bardziej zachodnim. Strzelisty, masywny kościół na planie krzyża łacińskiego zaprojektował Feliks Księgarski. Wnętrza zdobią witraże ilustrujące lokalną historię, cenne rzeźby i XVIII-wieczny obraz maryjny.

Kościół pw. św. Jacka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół pw. św. Jacka, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół pw. św. Jacka.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół pw. św. Jacka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij