Kościół św. Anny

Piękny góralski kościół z pierwszej połowy XX wieku - wprawdzie budowla nie znajduje się na wojewódzkiej liście zabytków (stan na styczeń 2017), to jej walory architektoniczne i artystyczne są nie do podważenia. A oficjalny wpis do rejestru wydaje się być tylko kwestią czasu.

Drewnianą świątynię z pionowo oszalowanymi belkami, od zewnątrz w sporej części krytą gontem, budowano w latach 1915-21. Nad głównym wejściem góruje słupowo-ramowa wieża, zwieńczona spiczastym, blaszanym hełmem. Parafię pod wezwaniem świętej Anny niedługo po ukończeniu prac, bo w 1932 roku, erygował metropolita krakowski (późniejszy kardynał) książę Adam Stefan Sapieha.

We wnętrzach kościoła nie brakuje kunsztownych dzieł sztuki sakralnej. Bodaj najistotniejszy jest ołtarz główny, wyrzeźbiony przez Wojciecha Brzegę. Znajdują się na nim figury św. Jakuba Starszego i św. Jana Ewangelisty, a także dwa stosownie oprawione obrazy - przedstawiają Trójcę Przenajświętszą oraz św. Annę. Z kolei ołtarze boczne przy ścianach, pełne religijnych i góralskich motywów w formie płaskorzeźb stalle i pięknie dekorowana ambona to prace Jana Tylki, wykonane po II WŚ. Na szczególną uwagę zasługują jeszcze neobarokowe ołtarze w kaplicach bocznych.

Dodaj opinię

Pochodzący z lat 1915-21 przykład tradycyjnej architektury sakralnej na Podhalu. Drewniana świątynia z elewacją i dachem częściowo pokrytymi gontem, posiada też słupowo-ramową wieżę. Wnętrza kościoła udekorowano pięknymi dziełami sztuki - wyróżniają się ołtarze. Główny figurami świętych i kunsztownymi obrazami, a te w kaplicach bocznych neobarokowym stylem.

Kościół św. Anny adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Anny, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Anny.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Anny opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij