Morskie Oko

Z Rusinowej Polany, wybierając najpierw niebieski, następnie czarny, a potem czerwony szlak turystyczny można dotrzeć do Morskiego Oka pokaźnie skracając sobie prowadzącą do niego szosę.

Codzienny widok Tatr z górskich miejscowości musi po prostu wymóc na przebywających w nich gościach wędrówkę do tego największego i często uważanego za najpiękniejsze jeziora tatrzańskiego (powierzchnia 34,54 ha lub 34,92 ha, głębokość 50,8 m).

Stoi nad nim wybudowane w 1908 r. schronisko, które podobnie jak okalające staw szczyty - Rysy (2503) i Mięguszowiecki Szczyt (2438) przegląda się w jego szafirowym lustrze.

Urok miejsca sprawił, że uwiecznili je w swych wierszach m.in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, w obrazach choćby Leon Wyczółkowski i Walery Eljasz Radzikowski, w utworach muzycznych np. Zygmunt Noskowski.

Dodaj opinię

Bezcenny skarb natury, a swego czasu ważki element długotrwałego sporu terytorialnego między Węgrami a Galicją. Przy okazji czarujące szafirową taflą Morskie Oko, opiewane przez takie tuzy jak Jan Kasprowicz, Leon Wyczółkowski czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer, jest największym jeziorem w Tatrach. Ma niemal 35ha powierzchni, a głębokość przekracza 50 metrów.

Morskie Oko adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Morskie Oko, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Morskie Oko.
  • 349300
  • 862
  • 566
  • 50
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Morskie Oko opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij