Muzeum Pod Kuźniczym Młotem

Skansen, w którym można na chwilę powrócić do Zakopanego z przełomów XIX i XX wieku. W góralskim drewniano-murowanym domu turyści poznają historię regionu, kulturalną tradycję i sposoby wytwarzania lokalnych produktów – od żywności przez przedmioty codziennego użytku do zdobnych strojów.

W muzeum wydzielono kilka działów, po których oprowadzają barwnie mówiący i odziani w stosowny strój z epoki przewodnicy. Ekspozycję podzielono na części przyrodniczą, historyczną (z naciskiem na górnictwo), turystyczno-taterniczą, fotograficzną, sztuki (rzeźbiarstwo, architektura i budownictwo), literacko-muzyczną, etnograficzną (rzemiosło użytkowe i ubiory) oraz sportową. Na osobną wzmiankę zasłużył również Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Muzeum pod Kuźniczym Młotem należy zaliczyć do skansenów żywych. Goście biorą aktywny udział w tkaniu strojów, kuciu żelaza, ubijaniu masła w kiernickach, wyrobie sera, malowaniu na szkle czy przytykaniu chaty mchem. Wszystko w taki sam sposób i z użyciem sprzętów, górale przed ponad stu laty.

Nie może też zabraknąć podhalańskiej muzyki, śpiewów, tańców i gwary. Do posłuchania, podziwiania, a dla chętnych nauczenia się.

Placówka należy do Zakopiańskiej Fundacji Narodowej SKANSEN.

Dodaj opinię

Skansen prezentujący codzienne życie, które pod Tatrami wiedli górale na przełomie XIX i XX wieku. W miarę możliwości - również od strony praktycznej. Pod Kuźniczym Młotem we wciągający sposób pokazuje regionalne tradycje, lokalną przyrodę oraz zwyczajowe rzemiosła. Ekspozycją w muzeum podzielono w sumie na dziewięć różnych, wyczerpujących dany temat działów.

Muzeum Pod Kuźniczym Młotem adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Pod Kuźniczym Młotem, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Pod Kuźniczym Młotem.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Pod Kuźniczym Młotem opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij