Pomnik Dostojnego Turysty

„Sursum Corda!” (W Górę Serca!) - tak zatytułowano pomnik papieża Jana Pawła II. Druga nazwa – Pomnik Dostojnego Turysty – przyjęła się lepiej wśród mieszkańców oraz ludzi odwiedzających Zakopane.

Rzeźbę wykonał Marek Szala z Szaflar, nauczyciel w tutejszym Liceum Plastycznym i wykładowca krakowskiej ASP. W projektowaniu ostatecznego kształtu pomnika czynny udział brał ówczesny biskup Stanisław Dziwisz. Postać wykuta w granicie sprowadzonym ze Strzegomia ma 2,5 metra wysokości i waży ok. 7 ton. Podstawę pomnika tworzy 17,5-tonowy głaz przyciągnięty z okolic Łysej Polany – to dar Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pomnik mieści się na terenie domu wypoczynkowo-rekolekcyjnego episkopatu Polski Księżówka, monument mogą podziwiać nie tylko jego goście. W czerwcu 1997 r. w trakcie pielgrzymki do Polski papież zatrzymał się tutaj na kilka dni. Jan Paweł II miał określić Księżówkę mianem „małego Watykanu”.

Pomysłodawca postawienia pomnika ksiądz Tomasz Boroń pragnął nie tylko upamiętnić pobyt papieża w ośrodku, ale i podkreślić autorytet Jana Pawła II jako „proroka wprowadzającego ludzkość w trzecie tysiąclecie”. Pomnik Dostojnego Turysty odsłonił 22 VIII 2000 r. prymas Józef Glemp.

Dodaj opinię

Potężna rzeźba, w zamierzeniu twórców będąca wyrazem wkładu Jana Pawła II we “wprowadzenie ludzkości w III tysiąclecie”. Wiele mówi o tym oficjalna nazwa pomnika polskiego papieża: “Sursum Corda!”, czyli “W Górę Serca”. Monument na terenie “Księżówki”, wykonany przez Marka Szalę, ma 2,5m wysokości, waży 7 ton. Za cokół służy 17,5-tonowy głaz z Łysej Polany.

Pomnik Dostojnego Turysty adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pomnik Dostojnego Turysty, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pomnik Dostojnego Turysty.
  • Ulica
    al. Przewodników Tatrzańskich 2
    Pomnik Dostojnego Turysty mieści się przy ulicy al. Przewodników Tatrzańskich 2 w Zakopanem
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pomnik Dostojnego Turysty opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij