Pomnik dra Andrzeja Chramca

Andrzej Chramiec – pierwszy znany historii rodowity góral z Podhala, który zdobył wyższe wykształcenie. Poza zawodową działalnością medyczną, zasłużył się szeroko zakrojonymi akcjami społecznymi zwiększającymi popularność i dostępność Zakopanego oraz poszerzającymi ekologiczną świadomość mieszkańców.

Ukończył wydział lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach i krótkim stażu w austriackim Fuerstenhoffie na stałe powrócił pod Giewont. W 1886 r. rozpoczął własną praktykę, a już rok później otworzył Zakład Wodoleczniczy – jedną z jego specjalności było klimatolecznictwo. Sanatorium stało się nie tylko miejscem kuracji zdrowotnych, ale też ważnym centrum towarzysko-kulturalnym. Dziś w dawnych budynkach ZW mieszczą się Teatr im. S. Witkiewicza, dom wypoczynkowy i starostwo powiatowe, w pewien sposób kontynuując tradycję. Jako gminny radny i wójt, Chramiec przyczynił się do polepszenia warunków w miejscowości, m.in. wydając zarządzenie o obowiązku budowania kominów w górskich chatach, inicjując budowę wodociągów, inwestując w drogi, szlaki turystyczne, starając się o doprowadzenie linii kolejowej czy zakładając zakopiańską straż pożarną. Z Zakopanego wyjechał w 1916 roku.

Pomnik przedstawiający doktora Andrzeja Chramca siedzącego na krześle i sięgającego po torbę lekarską postawiono w 2006 roku przed urzędem miasta. Autorem dzieła jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Tomasz Ross.

Dodaj opinię

Rzeźba wystawiona ku czci “odkrywcy” i wielkiego popularyzatora turystycznych walorów Zakopanego. Andrzej Chramiec to prawdopodobnie pierwszy podhalański góral “z dziada pradziada”, który uzyskał wyższe wykształcenie. Z dyplomem krakowskiego UJ w ręku, doktor podłożył podwaliny pod utworzenie uzdrowiska pod Tatrami. Pomnik od 2006r. stoi przed urzędem miasta.

Pomnik dra Andrzeja Chramca adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pomnik dra Andrzeja Chramca, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pomnik dra Andrzeja Chramca.
  • Ulica
    Tadeusza Kościuszki 13
    Pomnik dra Andrzeja Chramca mieści się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 13 w Zakopanem
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pomnik dra Andrzeja Chramca opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij