Pomnik Ratownikom Górskim

Pomnik Ratownikom Górskim wystawiono w 1959 roku, na 50-lecie założenia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Postument ustawiono na ulicy Mariusza Zaruskiego – pierwszego naczelnika organizacji.

W górnej części pomnika już na pierwszy rzut oka można odróżnić wizerunki ratowników w trakcie niebezpiecznej i wymagającej poświęcenia pracy. Nad ludzkimi postaciami można dopatrzyć się krzyży i płatków śniegu. Granitowa rzeźba stanęła wśród starych, dostojnych drzew niedaleko skrzyżowania z ul. Tadeusza Kościuszki i przejścia na Krupówki.

Autorem pomnika jest Władysław Hasior (któremu pomagali jego uczniowie z zakopiańskiego Liceum Plastycznego) – zasłużony artysta-rzeźbiarz oraz działacz społeczny. Aktualnie dziełem opiekuje się Stowarzyszenie Zakopiańczyków.

Dodaj opinię

Granitowy monument wyrzeźbiony z okazji jubileuszu półwiecza Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pokazuje codzienny, heroiczny trud ratowników górskich. Nad ludzkimi postaciami można dostrzec płatki śniegu i krzyże. Pomnik wyszedł spod dłuta Władysława Hasiora. Dzieło od 1959r. stoi przy ul. Mariusza Zaruskiego - pierwszego naczelnika TOPR-u.

Pomnik Ratownikom Górskim adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pomnik Ratownikom Górskim, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pomnik Ratownikom Górskim.
  • Ulica
    Zaruskiego
    Pomnik Ratownikom Górskim mieści się przy ulicy Zaruskiego w Zakopanem
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pomnik Ratownikom Górskim opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij