Pomnik Tytusa Chałubińskiego

Miejsce upamiętniające dwie wyjątkowo zasłużone dla Zakopanego postaci – Tytusa Chałubińskiego i Jana „Sabałę” Krzeptowskiego. Pomnik stoi przy skrzyżowaniu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego.

Na wysokim cokole ustawiono dumne popiersie lekarza, badacza przyrody, współzałożyciela Towarzystwa Tatrzańskiego i pioniera klimatolecznictwa – to właśnie dzięki Chałubińskiemu zapuszczona i zapomniana wioseczka w Tatrach stała się prężnym kurortem turystycznym.

Poniżej na skale przysiadł Sabała – uznany muzyk i gawędziarz, przyjaciel Chałubińskiego. Figura górala przymierzającego się do zagrania na skrzypkach/gęślach (a konkretniej złóbcokach) ponoć zachowuje dokładne wymiary Krzeptowskiego. Swego czasu smyczek z posągu stał się „najgorętszym towarem z polskiej stolicy Tatr”. A już na poważnie, przedmiotem regularnie kradzionym najpewniej przez turystów poszukujących wyjątkowej i nietypowej pamiątki z Zakopanego.

Pomnik Chałubińskiego, liczący sobie już dobrze ponad 100 lat (odsłonięty 15 sierpnia 1903 r.) zaprojektował Stanisław Witkiewicz na prośbę Związku Przyjaciół Zakopanego. Rzeźbę wykonał Jan Nalborczyk. Gipsowy, miniaturowy model posągu posiada w swoich zbiorach Muzeum Tatrzańskie.

Dodaj opinię

Wyraz szacunku i czci dla tak naprawdę dwóch osób, bez których pracy i zaangażowania Zakopane nie rozwinęłoby się w prężny kurort. Na cokole umieszczono popiersie dr. Tytusa Chałubińskiego - współtwórcę tatrzańskiego uzdrowiska i miłośnika górskiej przyrody. O postument opiera się postać Sabały - legendarnego Gawędziarza. Zabytkowy pomnik powstał w 1903 roku.

Pomnik Tytusa Chałubińskiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pomnik Tytusa Chałubińskiego, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pomnik Tytusa Chałubińskiego.
  • Ulica
    Zamoyskiego
    Pomnik Tytusa Chałubińskiego mieści się przy ulicy Zamoyskiego w Zakopanem
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pomnik Tytusa Chałubińskiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij