Prometeusz Rozstrzelany

Pomnik upamiętnia 20 polskich partyzantów rozstrzelanych przez niemieckich żołnierzy 30 maja 1944 r. na polance w Kuźnicach. Mocno abstrakcyjna forma sprawia, że raczej niewielka część turystów wędrujących Aleją Przewodników Tatrzańskich w stronę dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch i Kalatówek jest w stanie od razu domyślić się znaczenia i przesłania dzieła Władysława Hasiora. To z pewnością ułatwia pobliski drewniany krzyż, poświęcony „tym, którzy sięgnęli po zaszczytne miano obrońców Ojczyzny”.

Właściwy pomnik to 8-9 granitowych bloków ułożonych jeden na drugim do wysokości ok. 6 metrów. Z lewej strony u góry przymocowana jest dość skomplikowana plątanina żelastwa – ma przedstawiać poszarpany, bezgłowy, przybity strzałami korpus człowieka z dziurą po ogromnym pocisku. Do spodu zimnej figury sięga również metalowa drabinka. Obok niej znajduje się napis „Ofiarom zbrodni hitlerowskiej – społeczeństwo Zakopanego”. Ważną rolę w kompozycji odgrywają przeciwstawne żywioły. Z prawej mieści się niewielka okrągła nisza na palenisko (najczęściej palą się tu znicze), pod którą z kanalika wolno kapie woda.

„Prometeusz Rozstrzelany” to zwycięski projekt konkursu ogłoszonego wspólnie przez Związek Bojowników o Wolność i Demokrację oraz Związek Polskich Artystów Plastyków. Pomnik odsłonięto w 1964 roku.

Dodaj opinię

Niezwykły, bardzo abstrakcyjny w formie pomnik upamiętniający ofiary hitleryzmu - a w szczególności 20 partyzantów rozstrzelanych w 1944r. na pobliskiej polanie. Najistotniejsze są połączenie przeciwstawnych żywiołów i wykonany z metalu, makabrycznie poszarpany kulami korpus. Wykonana w 1964r. rzeźba to zwycięskie dzieło Władysława Hasiora na specjalny konkurs.

Prometeusz Rozstrzelany adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Prometeusz Rozstrzelany, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Prometeusz Rozstrzelany.
  • Ulica
    Al. Przewodników Tatrzańskich
    Prometeusz Rozstrzelany mieści się przy ulicy Al. Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Prometeusz Rozstrzelany opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij