Przełęcz Karb

Przełęcz między Małym Kościelcem (1866 m n.p.m.), pod którym zginął kompozytor Mieczysław Karłowicz, a „właściwym” Kościelcem (2155 m). Jedyna, trudna droga na ten legendarny szczyt, oznakowana na czarno wiedzie właśnie przez Przełęcz Karb.

Na przełęcz prowadzą dwa szlaki: niebieski znad Zielonego Stawu Gąsienicowego i Czerwonych Stawków oraz czarny spod Czarnego Stawu Gąsienicowego. Niegdyś istniała trzecia ścieżka, łącząca Karb ze Świnicką Przełęczą. Szlak wytyczony przez Towarzystwo Tatrzańskie w pierwszych latach XX stulecia, wkrótce po zakończeniu II Wojny Światowej został zamknięty dla turystów. Korzystają z niego – w ramach treningu – taternicy wyposażeni w sprzęt do wspinaczki.

Z przełęczy rozciągają się interesujące widoki – w szczególności na Świnicę, Kasprowy Wierch oraz Kościelce. Z tego punktu rzeczywiście górskie szczyty mogą przywodzić na myśl kościelne wieże i dachy.

Dodaj opinię

Oddziela słynny Kościelec (2155m n.p.m.) od mniej znanego, acz równie niebezpiecznego Małego Kościelca (1866m). Na przełęcz wiodą dwa stricte turystyczne szlaki znad Czarnego i Zielonego Stawu Gąsienicowego i jedna trasa treningowa dla wspinających się taterników. Podobno oglądane z Karbu wierzchołki Kościelców do złudzenia przypominają świątynne wieże i dachy.

Przełęcz Karb adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Przełęcz Karb, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Przełęcz Karb.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Przełęcz Karb opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij