Przełęcz Liliowe

Oddziela szczyty Skrajnej Turni (2097 m n.p.m.) i Beskidu (2012 m), Polskę od Słowacji oraz pasma Tatr Zachodnich od grzbietów Tatr Wysokich.

Liliowe ma kształt siodła. Roślinność porastająca przełęcz jest całkiem zróżnicowana – pełnik alpejski (zwany przez górali „lelują”) który wpłynął na nadanie nazwy, tojad mocny, miłosna górska, szarota Hoppego, babka górska, ukwap karpacki i inne. Miejscowe skały charakteryzują się wysoką podatnością na erozyjne działanie wody i wiatru.

Na Liliowe trafi każdy turysta, który wybierze się czerwonym szlakiem z Kasprowego Wierchu na Świnicę. Z Hali Gąsienicowej wiedzie tutaj zielona odnoga.

Stoki po polskiej stronie schodzą do Doliny Gąsienicowej, słowackie sięgają Doliny Cichej – zimą regularnie w tym obszarze schodzą śnieżne lawiny. Prawdopodobnie był to jeden z powodów – obok żywiołowych protestów – dla którego zrezygnowano z planów budowy kolejki zębatej na Przełęcz Liliowe.

Dodaj opinię

W głównej grani naszych najwyższych gór stanowi rozgraniczenie pomiędzy Tatrami Wysokimi i Zachodnimi. Przez przełęcz przebiegają dwa szlaki, czerwony wzdłuż kolejnych szczytów i zielony - odnoga żółtego z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch. Liliowe wyróżnia się przebogatą szatą roślinną: rosną tu m.in. pełniki alpejskie, tojady mocne czy miłosne górskie.

Przełęcz Liliowe adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Przełęcz Liliowe, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Przełęcz Liliowe.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Przełęcz Liliowe opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij