Przełęcz między Kopami

Przełęcz na niebieskiej trasie z Zakopanego do schroniska „Murowaniec” i dalej kolejno nad Czarny Staw Gąsienicowy, Dolinę Pięciu Stawów i Morskie Oko. Nazywana przez górali „Karczmiskiem”, choć w pobliżu nigdy nie stała żadna tawerna. Można jedynie przysiąść na długich drewnianych balach lub ławeczkach.

Przełęcz rozdziela dwie Kopy Królowe – wyższą Małą (1577 m n.p.m) i niższą Wielką (1531 m). Poza niebieskim, prowadzi tutaj jeszcze jeden szlak – żółty, z Kuźnic, przez Dolinę Jaworzynkę. Na drugi z wymienionych wcześniej szczytów prowadzi wydeptana, nieoznaczona ścieżka. Trzeba jednak pamiętać, że w Tatrzańskim Parku Narodowym wyjście poza wytyczony szlak jest karalne.

Pobliski teren składa się głównie z wapiennych skałek i zarośli kosodrzewiny. Miłośnicy roślin mają szansę dostrzec rzadką – jedynie 10 stanowisk w po polskiej stronie Tatr – goryczuszkę lodnikową, która naturalnie rośnie w miejscach o zimnym klimacie, jak Grenlandia, Arktyka lub wysokie pasma górskie. Przełęcz między Kopami leży na wysokości 1499 metrów.

Dodaj opinię

Położony na niebieskim szlaku łącznik, pozwalający dostać się np. z Kuźnic do schroniska pod Murowańcem czy nad Stawy Gąsienicowe. Przejście pomiędzy Małą i Wielką Kopą (odpowiednio 1577 i 1531m wysokości) górale nazywają Karczmiskiem - choć brak śladów i informacji o jakiejkolwiek tawernie. Rośnie tu typowa dla wyjątkowo zimnych obszarów goryczuszka lodnikowa.

Przełęcz między Kopami adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Przełęcz między Kopami, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Przełęcz między Kopami.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Przełęcz między Kopami opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij