Przełęcz pod Kopą Kondracką

Przygraniczne przejście z Doliny Kondratowej do Doliny Cichej pomiędzy wierzchołkami Kopy Kondrackiej (2005 m n.p.m.) i Suchego Wierchu Kondrackiego (1890 m). Sama przełęcz położona jest na wysokości 1863 metrów i ma kształt szerokiego siodła. Może niekoniecznie da się w nim wygodnie rozsiąść, za to widoki na Tatry Wysokie i nieodległy Giewont biją na głowę obrazki jeźdźców na tle zachodzącego słońca z westernów.

Przełęcz pod Kopą Kondracką stanowi część głównej grani tatrzańskiego pasma górskiego – znajduje się więc na głównym czerwonym szlaku turystycznym. Do 1925 r. funkcjonował tutaj niewielki, za to zapewniający bezpieczeństwo wędrowcom schron wybudowany przez Towarzystwo Tatrzańskie.

W trakcie II WŚ – podobnie jak obecnie niedostępna turystom Tomanowa Przełęcz – stanowiła znakomity punkt przeprawowy dla kurierów, partyzantów i uciekinierów. Zimą 1940 roku znany wówczas chemik i taternik Włodzimierz Gosławski uciekał tędy na Węgry – zaskoczony przez gwałtowną śnieżycę zginął z wyczerpania schodząc do słowackiej Doliny Cichej.

Obszar przełęczy porasta sit skucina, dzięki czemu jesienią Przełęcz pod Kopą Kondracką mieni się piękną, rudą czerwienią.

Dodaj opinię

Górskie przejście w kształcie siodła, położone nad granicą polsko-słowacką. W trakcie IIWŚ była często wybieraną drogą ucieczki z kraju - jednak nie wszyscy uchodźcy przeżyli w górach. Śnieżyca pochłonęła np. chemika i taternika Włodzimierza Gosławskiego. Jesienią przełęcz staje się rudo-czerwona - ten piękny spektakl to zasługa gęsto rosnącego situ skuciny.

Przełęcz pod Kopą Kondracką adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Przełęcz pod Kopą Kondracką, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Przełęcz pod Kopą Kondracką.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Przełęcz pod Kopą Kondracką opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij