Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik

Sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem - Olczy zaczęto wznosić dopiero w sierpniu 1981 roku. Choć parafia w Olczy, świętowała już swoje stulecie w 2014 roku. Konsekracja nowej świątyni nastąpiła 30 lipca 1988 roku, czego dokonał ksiądz kardynał Franciszek Macharski.

Duży kościół, o wymiarach 45x42 metry i o wysokości dochodzącej (poprzez kopułę i krzyż) do 46 metrów, dzieli się na dwie części: Kościół dolny, w którym odbywa się życie społeczne parafii oraz kościół górny, w którym pomieścić się może jednocześnie 1500 wiernych i w którym odprawiane są liturgie.

Kościół otaczają dzwonnica, cmentarz parafialny, kaplica cmentarna i dom misyjny.

We wnętrzu świątyni na szczególną uwagę zasługują: stylowe dębowe drzwi, oryginalne, stuletnie odrzwia góralskie, rzeźba piety autorstwa Zygmunta Piekacza i Wojciecha Obrochty, płaskorzeźby 6 tajemnic różańcowych, płaskorzeźba odlana z brązu przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę. chrzcielnica, krzyż ołtarzowy, soborowy ołtarz, figura patronki kościoła Matki Bożej Cudownego Medalika oraz liczne witraże i płaskorzeźby.

Dodaj opinię

Parafia erygowana w 1914r., z imponującym, nowoczesnym kościołem wybudowanym w 1988r. Przy wznoszeniu nowej świątyni, przypominającej kształtem tatrzańskie granie, wykorzystano część elementów ze starszych sanktuariów - jak choćby góralskie odrzwia. Piękne witraże, płaskorzeźby, kunsztowna figura patronki przybytku i inne ozdoby tworzą wyjątkowy nastrój.

Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij