Sarnia Skała

Sarnia Skała to nieco niższy szczyt Tatr Zachodnich piętra reglowego, zbudowany z wapieni dolomitowych, znajdujący się pomiędzy Doliną Białego i Doliną Strążyńską i osiągający wysokość 1377 m n.p.m.

Ta około 300-metrowa, skalista grań, na południu oddzielona od Suchego Wierchu jest Czerwoną Przełęczą, na północy natomiast, poniżej Sarniej Skały znajdują się Dolina Spadowiec i Dolina Ku Dziurze.

Na Sarniej Skale występuje wiele rzadkich w Polsce roślin i porostów, wśród których znajdują się np. ostrożeń głowacz, storzan bezlistny, irga kutnerowata, sosna drzewokosa, jarząb nieszpułkowy.

Co ciekawe i warte zapamiętania, na masywie Sarniej Skały istnieje zjawisko obniżenia pięter roślinności, bowiem ze względu na padający tu cień ścian Giewontu, górna granica lasu schodzi w tym miejscu znacznie niżej niż zawsze, bo do 1300 m n.p.m.

Sarnia Skała to w sezonie niezwykle popularny cel górskich wędrówek. Podziwiać z niej można Giewont i Zakopane. Aby się na nią dostać, przejść należy czarnym szlakiem - Ścieżką nad Reglami z Kuźnic, przez Halę Kalatówki i Czerwoną Przełęcz na Polanę Strążyńską, gdzie dalej na Sarnią Skałę prowadzi odnoga szlaku.

Dodaj opinię

Góra o wysokości 1377m n.p.m., zwieńczona blisko 300-metrową, ostrą skalistą granią. Sarnią Skałą tworzą w największej mierze dolomitowe wapienie. Miłośników botaniki zainteresują zarówno żyjące tu rzadkie gatunki roślin i porostów, jak i zjawisko znacznego obniżenia progów typowych pięter górskiej flory, spowodowane przez zacieniający okolicę Giewont.

Sarnia Skała adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Sarnia Skała, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Sarnia Skała.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Sarnia Skała opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij