Schronisko im. Wincentego Pola

Jedno z najbardziej renomowanych polskich schronisk, regularnie zajmuje miejsca na podium w rankingach czasopism zajmujących się tematyką górską. Usytuowane jest nieopodal wschodniej granicy między polskimi a słowackimi Tatrami, przy leśnej drodze prowadzącej nad Morskie Oko pomiędzy Dolinami Roztoki i Białki. Wewnątrz wyjątkowego, drewnianego schroniska łatwo jest odzyskać szybko energię po wyczerpujących wędrówkach.

Placówka dysponuje 75 miejscami miejscami noclegowymi, w pokojach mogących pomieścić od 2 do 9 turystów. Są oczywiście bufet i jadłodajnia z lokalnymi domowymi przysmakami, kuchnia (wrzątek tradycyjnie za darmo), świetlica z podstawowym wyposażeniem, suszarnia, i natryski z ciepłą wodą. Stały dostęp do elektryczności pozwala na raczej bezstresowe korzystanie z internetu.

Multimedialny sprzęt pozwala na organizowanie prelekcji i prezentacji, regularnie zresztą przeprowadzanych. Schronisko w Dolinie Roztoki kładzie szczególny nacisk na szkolenia, które zwiększą bezpieczeństwo i ekologiczną świadomość amatorów górskich wypraw. Nie chodzi tylko o podstawy zachowywania się w wyższych partiach, ale też np. zaawansowane techniki poruszania się z użyciem specjalistycznego sprzętu (od nart po raki i czekany) i sposoby przetrwania oraz pomocy innym w przypadku zejścia lawiny. Do dyspozycji turystów oddano kompleksową wypożyczalnię wysokogórskiego oporządzenia.

Pierwsze schronienie dla wędrowców u wylotu Doliny Roztoki wybudowano w 1876 roku. Na patrona od razu wybrano Wincentego Pola – zasłużonego działacza niepodległościowego, poetę i „ojca nowożytnej polskiej geografii”. Stojący do dzisiaj obiekt, wielokrotnie zresztą rozbudowywany, wzniesiono 31 lat później.

Dodaj opinię

Jedno z najlepiej zorganizowanych górskich schronisk w całej Polsce - często trafia na podium rozmaitych rankingów turystycznych. Obiekt w Dolinie Roztoki wybudowano już w 1907 roku. Obecnie to bardzo nowoczesna i kompleksowo wyposażona placówka, dysponująca m.in. 75 łóżkami, wypożyczalnią sprzętu i zapleczem do przeprowadzania konferencji, prelekcji i szkoleń.

Schronisko im. Wincentego Pola adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Schronisko im. Wincentego Pola, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Schronisko im. Wincentego Pola.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Schronisko im. Wincentego Pola opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij