Schronisko na Hali Ornak

Schronisko wybudowano w Dolinie Kościeliskiej i stanowi niezły punkt wypadowy na wyprawy w najciekawsze rejony pasma Tatr Zachodnich – po obu stronach polsko-słowackiej granicy. Budynek na Małej Polanie Ornaczańskiej wzniesiono z drewnianych bali w charakterystycznym, zakopiańskim stylu w 1948 roku według projektu Anny Górskiej. Poprzednie pobliskie schroniska z początków XX wieku uległy zniszczeniu w wyniku działań wojennych w trakcie II WŚ.

Stylizowane na XIX-stulecie wnętrze również zachowuje klimat góralskiej chaty. Na piętrach do dyspozycji wędrowców oddano 48 miejsc noclegowych w kilku pokojach mieszczących od 2 do 8 osób. Istnieje możliwość skorzystania z łazienki z natryskami, suszarni ubrań, sklepiku (od pamiątkowych gadżetów przez użyteczne przedmioty po oryginalną czekoladę), kuchni turystycznej do samodzielnego przygotowania posiłku lub restauracji serwującej tradycyjne ciepłe dania i wypieki. Każdy turysta może liczyć na darmowy kubeczek wrzątku.

Schronisko posiada biblioteczkę, gdzie każdy może poszerzyć swoją wiedzę o górach przed wyruszeniem w dalszą drogę. Celom edukacyjnym służą również dwie wystawy. Pierwsza to mała kolekcja zdjęć z wypraw Kingi Baranowskiej, słynnej alpinistki. Druga ekspozycja upamiętnia dawne schronisko na Hali Pysznej i pionierów narciarskich wypraw w Tatry. Ze względu na wyjątkową wartość zgromadzonych przedmiotów, wystawa pozostaje w zamkniętym pomieszczeniu, do którego kluczyk wydawany jest w recepcji. Obiekt nie jest podłączony do sieci elektrycznej, korzysta jedynie z prądotwórczego agregatu, co przy większym obłożeniu może tworzyć pewne niedogodności.

Schronisko na Hali Ornak stanowi własność Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W 1973 roku na jego patrona wybrano Walerego Goetela (zasłużonego działacza ochrony przyrody, dawnego prezesa Komisji Górskiej PTTK), co upamiętniono stosowną tablicą. Schronisko organizuje również imprezy integracyjne, promocyjne, konferencje, prelekcje, wieczorki z poezją górską i zawody w skialpinizmie.

Dodaj opinię

Obiekt wzniesiony w stylu zakopiańskim w 1948r., pomyślany jako baza wypadowa z Doliny Kościeliskiej na całe Tatry Zachodnie. Pomieszczenia w schronisku wystylizowano na góralskie chaty z XIX stulecia. Na Hali Ornak wygodne schronienie znajdzie do 48 osób. Gospodarze, poza typową turystyczną działalnością, organizują prelekcje, zawody sportowe i inne imprezy.

Schronisko na Hali Ornak adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Schronisko na Hali Ornak, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Schronisko na Hali Ornak.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Schronisko na Hali Ornak opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij