Staw Staszica

Staw Staszica to okresowe jeziorko tatrzańskie, leżące w Dolnie za Mnichem, na wysokości 1785 m n.p.m. Ze względu na swoją płytkość, zbiornik ten często wysycha w lecie. Podczas tego procesu dzieli się początkowo na dwa mniejsze akweny:

  • Wyżni Staw Staszica, od południowego-zachodu,
  • Niżni Staw Staszica, od północnego-wschodu.

Zdarza się jednak, że przy wysokim stanie wód jeziorko może osiągnąć nawet do 200 metrów długości i 3 metrów głębokości, zalewając częściowo szlak turystyczny prowadzący do Wrót Chałubińskiego.

Staw Staszica to nazwa nadana na cześć działacza oświeceniowego, pisarza, filozofa i przyrodnika, który wybierał się w Tatry na wyprawy geologiczne - Stanisława Staszica.

Aby się tu dostać należy podążać czerwonym szlakiem z progu Dolinki za Mnichem w kierunku Wrót Chałubińskiego.

Dodaj opinię

Jezioro okresowe tworzące się na wysokości 1785m n.p.m. w Dolinie z Mnichem. Najczęściej spotyka się 2 akweny - Wyżni i Niżni Staw Staszica. Upalnym latem zbiorniki mogą całkowicie wyschnąć, z kolei obfite opady połączyć je w jeden. Wtedy jezioro ma nawet 200 metrów długości i 3m głębokości, a jego wody częściowo zalewają czerwony szlak do Wrót Chałubińskiego.

Staw Staszica adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Staw Staszica, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Staw Staszica.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Staw Staszica opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij