Szpiglasowa Przełęcz

Łatwo dostępna dzięki popularnej Ceprostradzie. Na północny-wschód wyrasta szczyt Miedziane (2233 m n.p.m.), niedaleko na południowym-zachodzie wyrasta wierzchołek Szpiglasowego Wierchu (2172 m). Nazwa szczytu i przełęczy (położonej na wysokości 2110 metrów) pochodzi od niemieckiego „Spiessglanz” - nazwy antymonu. Niegdyś w pobliżu wydobywano ten surowiec, jednak złoża bardzo szybko się wyczerpały.

Szpiglasowa Przełęcz ma kształt szerokiego siodła. W pewnym stopniu zawdzięcza go pracom z 1937 r., kiedy to w trakcie budowy łatwiejszego szlaku część skał siłą usunięto lub radykalnie zmieniono ich kształt. Dzięki temu niezwykłymi widokami na Morskie Oko, Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Rysy czy Mięguszowieckie Szczyty mogą cieszyć się nawet początkujący górscy turyści.

Miłośnicy zieleni w rejonie przejścia mogą przyjrzeć się bliżej rzadko występującym w Polsce skalnicom odgiętolistnym, turzycom obłym i ukwapom karpackim. Zimą na Szpiglasowej Przełęczy z reguły obowiązuje podwyższone zagrożenie lawinowe.

Dodaj opinię

Przejście między Miedzianem i Szpiglasowym Wierchem na wysokości 2110m n.p.m. Prowadzi tędy popularny i przystępny, żółty szlak turystyczny - Ceprostrada. Naturalny kształt przełęczy został mocno zmieniony w 1937r., przy budowie ww. trasy ułatwiającej życie wędrowcom. Nazwa tego miejsca pochodzi od niemieckiego określenia antymanu, który tu niegdyś wydobywano.

Szpiglasowa Przełęcz adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Szpiglasowa Przełęcz, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Szpiglasowa Przełęcz.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Szpiglasowa Przełęcz opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij