Tatrzański Park Narodowy

Przez Tatry rokrocznie przechodzą miliony turystów, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Dla zachowania szczególnie cennych obszarów i gatunków w 1955 r. powołano do działania Tatrzański Park Narodowy, co było ukoronowaniem ponad 100 lat wysiłków miłośników przyrody o objęcie ochroną naszych wyjątkowych gór. 6 lat wcześniej park narodowy na obszarze Tatr powołali Słowacy.

Człowiek dał się mocno we znaki tatrzańskiej przyrodzie w XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Górnictwo i hutnictwo wymagało intensywnej eksploatacji złóż i wycinki lasów, poważne szkody w szacie roślinnej uczyniło masowe wypasanie owiec i bydła, kłusownicy niemal całkowicie wytępili kozice i świstaki. Pro-środowiskowe uchwały Wysokiego Sejmu Galicyjskiego nie wystarczały. Powołane pod koniec XIX stulecia Towarzystwo Tatrzańskie i Sekcja Ochrony Tatr rozpoczęły zdecydowane starania o ograniczenie szkodzącej środowisku działalności. Organizacje regularnie sprzeciwiały się też szerszemu udostępnieniu pewnych rejonów Tatr – protestowały np. przeciwko budowie kolejki linowej na Kasprowy Wierch czy usypaniu tzw. Ceprostrady.

TPN obejmuje około 211 km² powierzchni, z czego ochrona ścisła rozciągnięta jest na nieco ponad połowie tego rozległego terenu. Tatry to jedyny w kraju wysokogórski obszar o charakterze alpejskim. 70% parku stanowią lasy – przede wszystkim świerkowe (zasadzone w zastępstwie wyciętych buków i jodeł) – i kosodrzewiny, a na pozostałych 30% znajdują się rośliny trawiaste, skały i zbiorniki oraz cieki wodne.

Według badań botaników w TPN rośnie ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych, z czego ok. 400 to gatunki górskie, a 200 swoje siedliska w Polsce ma wyłącznie w Tatrach. Z kolei 89 gatunków występuje niemal wyłącznie tutaj – m.in. wiechlina szlachetna, wiechlina granitowa, goździk lśniący, dębik ośmiopłatkowy czy warzucha tatrzańska. Z przedstawicieli tatrzańskiej fauny warto wymienić niedźwiedzie, świstaki, norniki śnieżne, wilki, żbiki, rysie, gronostaje, pstrągi (potokowe, tęczowe i źródlane), głowacze pręgopłetwe, puchacze, puszczyki, uszatki, jastrzębie, głuszce, salamandry plamiste, kumaki górskie...

Symbolem Tatrzańskiego Parku Narodowego jest górska kozica.

Dodaj opinię

Powołany do życia w 1955r., co zwieńczyło ponad 100 lat starań miłośników przyrody o zachowanie naturalnego stanu jedynego w regionie wysokogórskiego rejonu o profilu alpejskim. TPN obejmuje ponad 200km² cennych obszarów, na których występują rzadkie rośliny i zwierzęta. Dewastacji z XIX i początków XX wieków nie da się odwrócić, ale warto ocalić to co ocalało.

Tatrzański Park Narodowy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Tatrzański Park Narodowy, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Tatrzański Park Narodowy.
Ceny biletów / cennik wejść do Tatrzański Park Narodowy. Redakcja serwisu www.miastopodgiewontem.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 2,5 zł
    Tatrzański Park Narodowy cena biletu ulgowego: 2,5 zł
  • 5 zł
    Tatrzański Park Narodowy cena biletu normalnego: 5 zł
  • Grupowy 22,5-45
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Tatrzański Park Narodowy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij