Wielka Krokiew

Słynna skocznia narciarska, na której praktycznie co roku organizowane są dzienne i wieczorne zawody z cyklów zimowego Pucharu Świata oraz letniego Grand Prix. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem dziesiątek tysięcy kibiców. Kiedy z obiektu nie korzystają zawodnicy, Wielką Krokiew mogą zwiedzać turyści.

Wstęp na teren stadionu imienia Stanisława Marusarza jest płatny. W cenę biletu wliczono wjazd (i oczywiście powrotny zjazd) 2-osobowym wyciągiem krzesełkowym na szczyt skoczni, gdzie czasowo funkcjonuje przytulna kawiarenka. Efektowne panoramy Zakopanego to rzecz w tym miejscu spodziewana, jednak równie wielkie (jeśli nie większe) wrażenie robi rozbieg skoczni – widziany na własne oczy robi się zdecydowanie bardziej stromy niż na ekranie.

Pierwszą zakopiańską skocznię zaprojektował Karol Stryjeński – w 1922 r. wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego i zgodnie z jego pomysłem południowa część miasta zaczęła zyskiwać wyraźnie sportowy charakter. Spółka „Park Sportowy”, którą Stryjeński powołał wraz z cenionym taternikiem ks. Janem Humpolą, zajęła się pozyskiwaniem niezbędnych środków oraz budową obiektu. Dzięki wsparciu autorytetów z dziedziny narciarstwa klasycznego oraz finansowej pomocy wojska i władz Zakopanego, w 1925 r. skocznię ukończono.

Zawodnikiem, który wygrał konkurs otwierający skocznię w Zakopanem, był Stanisław Gąsienica Sieczka. Skoczył wtedy 30 i 36 metrów. Niemal 100 lat później, po kilku przebudowach i rozegraniu wielu konkursów o Mistrzostwo Polski, Puchar Świata i Mistrzostwo Świata (trzykrotnie) oficjalny rekord skoczni (stan na 2015 r.) wynosi 141,5 metra i należy do Kamila Stocha. W latach 2016-17 Wielka Krokiew i jej zaplecze mają przejść kolejną modernizację, która pozwoli na przedłużenie licencji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na organizację zawodów światowej rangi.

Parametry skoczni z końcówki roku 2015:

Długość najazdu – 91 metrów (nachylenie 35º)

Długość progu – 6,5 metra (wysokość 3 m, nachylenie 10,5º)

Nachylenie zeskoku – 35,5º

Punkt konstrukcyjny – 120 metrów

Granica bezpieczeństwa – 134 metry

Nieopodal dużej skoczni znajdują się 3 mniejsze, nie są jednak udostępniane turystom.

Dodaj opinię

Najsłynniejszy obiekt w Zakopanem i najważniejsza skocznia narciarska w całym kraju. Ma niezwykle bogatą historię, sięgającą 1922 roku. Poza IO, na Wielkiej Krokwi przeprowadzano już wszystkie najważniejsze zawody. Chętni mogą poczuć się jak skoczek i wyciągiem wjechać na górę. Stromy rozbieg widziany na żywo robi znacznie większe wrażenie niż na ekranie.

Firma KM Studio może sfilmować wartą uwiecznienia Wielką Krokiew filmowanie wesel Wrocław

Wielka Krokiew adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Wielka Krokiew, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Wielka Krokiew.
Ceny biletów / cennik wejść do Wielka Krokiew. Redakcja serwisu www.miastopodgiewontem.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 3-7 zł
    Wielka Krokiew cena biletu ulgowego: 3-7 zł
  • 12 zł
    Wielka Krokiew cena biletu normalnego: 12 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Wielka Krokiew opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij