Willa Jutrzenka

Willa "Jutrzenka" to zabytek w typowo zakopiańskim stylu, wzniesiony jako pensjonat w 1900 roku (budowę rozpoczęto w 1897 roku), z funduszy ofiarowanych przez Marię i Juliana Ochorowiczów. Autorem projektu architektonicznego był Kazimierz Kreczmer.

Do roku 1903 r. w tym drewnianym budynku funkcjonował pensjonat z własną stajnią, z dziesięcioma końmi wierzchowymi i pięcioma powozami. Znajdował się tu również zakład fotograficzny Edera.

W 1918 roku, właścicielem domu była już Gmina Zakopane, stanowiąc siedzibę Kompanii Wysokogórskiej generała Andrzeja Galicy. W czasie dwudziestolecia międzywojennego, Jutrzenka była natomiast siedzibą władz uzdrowiska i Miejskiego Urzędu Zdrowia. Przed II Wojną Światową, stacjonowały tui natomiast zakopiańskie organizacje kombatanckie. Po wojnie, w Jutrzence gościły organizacje młodzieżowe.

W 1989 roku, willa Jutrzenka została wpisana do rejestru zabytków, po czym w roku 1990, rozbudowano ją i odremontowano niektóre jej elementy. W roku 1998, budynek stał się własnością miasta, które w 2001 r. połączyło go z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym. Dziś w zabytkowej willi mieści się Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”.

W latach 2012-2013 zrealizowano tu jeszcze gruntowny remont konserwatorski, którego działania zgodne były z zachowaną dokumentacją.

Dodaj opinię

Architektoniczna perełka stylu zakopiańskiego, zaprojektowana przez Kazimierza Kreczmera. “Jutrzenka” powstała w 1900r. jako pensjonat Marii i Juliana Ochorowiczów. Później działały tu m.in. zakład fotograficzny, czy siedziba Kompanii Wysokogórskiej gen. Andrzeja Galicy. Aktualnie w zabytku swoją działalność prowadzi Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu.

Willa Jutrzenka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Willa Jutrzenka, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Willa Jutrzenka.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Willa Jutrzenka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij