Willa Tea

Na końcu Bulwarów Słowackiego, przed wejściem do Doliny Bystrej, skryta za drzewami stoi niepozorna drewniana chałupa. Willa Tea to jeden z najcenniejszych i najstarszych (z 1879 r.) zabytków architektonicznych w całym Zakopanem.

Dom zbudowany przez Jana Gnybusa z Jaworzyny Spiskiej tworzą świerkowe i modrzewiowe bele ułożone w zręby. Szczeliny wypełniają mech i plecionka z drewnianych wiórów. Stromy dach pokrywa gont – drewniane deski z wyciosanymi ręcznie klinami. Wnętrze nieco odbiega od tradycyjnego – ściany między izbą białą i czarną zlikwidowano dla lepszego wyeksponowania zgromadzonych przedmiotów. Zebrano tutaj góralskie ozdoby, meble i sprzęty codziennego użytku z przełomu XIX i XX stulecia. Niegdyś kolekcja była większa, jednak większość ekspozycji przeniesiono do filii Muzeum Tatrzańskiego.

Chata nazwę zawdzięcza swojemu drugiemu właścicielowi, doktorowi Stefanowi Szymańskiemu – uznanemu lekarzowi i pasjonatowi góralskiej kultury, który chciał uhonorować swoją matkę: Teodozję Annę.

Wnętrze można zwiedzić za niewielką opłatą lub... pomoc wyświadczoną gospodarzom, którzy przy oprowadzaniu raczą turystów opowieściami i gawędami. Nadzór nad chatą pełni Muzeum Tatrzańskie.

Dodaj opinię

Architektoniczna perła, jeden z najstarszych zabytków w stolicy polskich Tatr. Dom o konstrukcji zrębowej, zbudowany z drewna świerkowego, modrzewiowego oraz mchu postawiono w 1879 roku. W środku - po uiszczeniu symbolicznej opłaty lub pomocy udzielonej gospodarzom w codziennej pracy - można obejrzeć przedmioty z przełomu XIX/XXw. i posłuchać góralskich gawęd.

Willa Tea adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Willa Tea, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Willa Tea.
  • Ulica
    Bulwary Słowackiego 3
    Willa Tea mieści się przy ulicy Bulwary Słowackiego 3 w Zakopanem
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Willa Tea opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij