Wrota Chałubińskiego

Przygraniczna przełęcz oglądana z daleka rzeczywiście może przypominać skalną bramę lub portal. Miejsce godne polecenia przede wszystkim ze względu na czarujący widok na Ciemnosmreczyńskie Stawy i Wielki Staw Hińczowy – a ściślej „Temnosmrečinskié plesa” i „Veľké Hincovo pleso”, gdyż jeziora leżą na terenie Słowacji.

Dostać się tu można tylko od polskiej strony czerwonym szlakiem zaczynającym się pomiędzy Morskim Okiem i Szpiglasowym Wierchem. Wrota Chałubińskiego (2022 m n.p.m.) mieszczą się pomiędzy jego granią a niedostępnym dla turystów wierzchołkiem Kopy nad Wrotami. Słowacka ścieżka, wiodąca do dolin Ciemnosmreczyńskiej i Piarżystej niedługo po II Wojnie Światowej została zamknięta na stałe.

Niegdyś nazywana Zawracikiem, swoją aktualną nazwę przełęcz zyskała ok. 1890 roku, rok po śmierci Tytusa Chałubińskiego – profesora patologii, lekarza, zasłużonego działacza ochrony przyrody (był współzałożycielem Towarzystwa Tatrzańskiego) i jednego z pierwszych badaczy tatrzańskiej flory. Z cennych roślin, w pobliżu Wrót rosną m.in. sasanka wiosenna, ukwap karpacki czy całkowicie endemiczne tatrzańskie warzuchy i wiechliny.

Dodaj opinię

Nadgraniczna przełęcz pomiędzy Szpiglasowym Wierchem a Kopą nad Wrotami, dostępna tylko od polskiej stroni - Słowacy zamknęli swój szlak wkrótce po II WŚ. Kształtem rzeczywiście może kojarzyć z potężną, skalną bramą. Warto skręcić z Ceprostrady w czerwoną trasę z powodu nieopisanie uroczych widoczków na Wielki Staw Hińczowy oraz Ciemnnosmreczyńskie Stawy.

Wrota Chałubińskiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Wrota Chałubińskiego, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Wrota Chałubińskiego.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Wrota Chałubińskiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij