Wyżnia Kondracka Przełęcz

Ostatni przystanek przed wejściem na Giewont. Na wysokości 1765 m n.p.m. krzyżują się dwa szlaki – czerwony z Drogi pod Reglami przez Dolinę Strążyską z niebieskim wiodącym przez Halę Kondratową, Kalatówki i zakopiańskie Kuźnice. Nieopodal, około 1,5 kilometra na południe od przełęczy, na Kondrackiej Kopie (2005 m n.p.m.) zaczyna się pasmo Czerwonych Wierchów.

Obszar przełęczy porastają krzewy kosodrzewiny i trawy – co uważniejsi mogą dostrzec wyjątkowo rzadką sybaldię rozesłaną – niewielką (do 4 cm wysokości) roślinkę o listkach układających się w różyczkę i jasnożółtych płatkach kwiatów. Jednak tłumnie odpoczywający na Wyżniej Kondrackiej Przełęczy turyści regularnie wychodzą przysiąść gdzieś poza ścieżkę, co skutkuje rozdeptaniem wartościowych okazów.

Dodaj opinię

Krzyżówka paru często uczęszczanych szlaków i jednocześnie ostatnia możliwość złapania oddechu przed “atakiem szczytowym” na Giewont. Te dwie rzeczy powodują, iż na Wyżniej Kondrackiej Przełęczy niemal cały czas jest tłoczno - co niestety często skutkuje nieumyślnym rozdeptaniem cennych okazów rzadkich gatunków roślin, np. małej, żółtej sybaldii rozesłanej.

Wyżnia Kondracka Przełęcz adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Wyżnia Kondracka Przełęcz, zobacz gdzie w Zakopanem zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Wyżnia Kondracka Przełęcz.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Wyżnia Kondracka Przełęcz opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij