Jak należycie wykorzystać fatalną pogodę w Zakopanem

Wiadomo, iż aura w wysokich górach potrafi zmieniać się błyskawicznie, dosłownie z godziny na godzinę. W przypadku intensywnych opadów i porywistego wiatru perspektywa górskiej wędrówki bądź jazdy na nartach nie wygląda jakoś zachęcająco. Nie wspominając już o rosnącym ryzyku zaistnienia niebezpiecznej sytuacji. Dlatego kiedy prognozy dla Zakopanego są wybitnie niekorzystne, lepiej dmuchać na zimne i zostać w pokoju… Zostać w pokoju?

To jeden z gorszych pomysłów na “przetrzymanie niepogody” w trakcie wypoczynkowego pobytu w polskiej stolicy Tatr. Nawet jeśli mowa o cztero-, a nawet pięciogwiazdkowym hotelu w opcji “all inclusive”. Zakopane przez cały rok przyciąga turystów ogromem kuszących atrakcji, spośród których całkiem spore grono nie ma nic wspólnego z wysokimi górami. Od mniej bądź bardziej wyszukanych lokali nocno-rozrywkowych skoncentrowanych wzdłuż głównej alei Krupówek, przez niezwykle bogatą ofertę kulturalną, po wszelkiego rodzaju zabytki oraz wyjątkowo liczne muzea. W mieście pod Giewontem jest całe mnóstwo ciekawych rzeczy do zrobienia i zobaczenia. Co konkretnie?

Miłośnikom ambitnej sztuki na wysokim poziomie należy wskazać co najmniej 4 adresy w Zakopanem. Niewątpliwie jednym z nich jest Galeria Władysława Hasiora, poświęcona życiu i twórczości tego wybitnego rzeźbiarza, malarza i scenografa. Hasior w swoich pracach w oryginalny sposób łączył lokalny folklor z bardzo daleko posuniętą nowoczesnością. Wystawy czasowe prezentują dorobek innych artystów. Na dzieła szeroko rozumianej plastyki stawia również Miejska Galeria Sztuki, skupiająca się na współczesnych trendach w Polsce. Nie ma tutaj wiodącego twórcy za to regularnie organizowane są spotkania autorskie czy specjalne pokazy. Ci, których szczególnie interesuje początek XX wieku i okres Młodej Polski, najwięcej interesujących rzeczy zobaczą na wystawie w stylowej, zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza Willi Oksza. Natomiast egzotyka to główny atut Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich. Podstawę ekspozycji stanowią przedmioty - głównie zdobne tkaniny i kobierce - zebrane przez patronów w podróżach po najodleglejszych zakątkach Ziemi.

Bardzo mocnym punktem Zakopanego są muzea - zwłaszcza placówki zarządzane przez Muzeum Tatrzańskie. Główna ekspozycja podzielona jest na 3 części tematyczne - etnograficzną, historyczną oraz przyrodniczą - a do tego dochodzą jeszcze liczne filie. Wśród nich m.in. muzea stylu zakopiańskiego, zamiejscowe Muzeum Powstania Chochołowskiego czy Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Melomani muszą odwiedzić kierowane przez krakowskie MN Muzeum Karola Szymanowskiego, a także Chałupę Sabały - rodzinny dom legendarnego gawędziarza i skrzypka Jana Krzeptowskiego. Małe dzieci zapewne najlepiej poczują się w oryginalnym Muzeum Misiów, wystawiającym liczną kolekcję archetypicznych pluszaków i różnych przedmiotów codziennego użytku, które posiadają nawiązania do tych kultowych i wiecznie żywych zabawek.

Poza tym kiedy pada i nie bardzo można bezpiecznie wyjść w Tatry, niezłą namiastką górskiej wyprawy będzie wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zestaw informacji i ciekawostek wielki, walor edukacyjny niezaprzeczalny, a materiały audio-wizualne skutecznie zaostrzają apetyt na porządną wycieczkę, kiedy nad Zakopanem słońce wreszcie wyjdzie zza chmur.

Rzecz jasna godnych polecenia możliwości jest o wiele, wiele więcej. Tym samym nikt nie będzie mógł powiązać deszczowej nudy z Zakopanem. Chyba, że na własne życzenie.

Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij