Zbliża się planowany od dawna wyjazd na weekend, a w ogóle jeszcze nie wiadomo, jaki kierunek obrać? Takie dylematy najprościej rozwiązać poprzez udanie się do znanego, popularnego i sprawdzonego kurortu turystycznego. Niewątpliwie Zakopane, niekwestionowana stolica gór w Polsce, zajmuje czołowe miejsce w tym zaszczytnym gronie. Wprawdzie miasto pod Giewontem jest niemal bezustannie oblegane, przez przyjezdnych, to nie ma się co martwić na zapas - miejsca i atrakcji pod Tatrami wystarczy dla wszystkich.

Weekend w górach

Zimowy weekend w górach w Zakopanem w ---aktualnyrok--- roku to doskonały czas dla każdego, kto lubi pośmigać na nartach czy snowboardzie. Na zboczach Kasprowego Wierchu wytyczono nartostrady, które powszechnie uważa się za najlepsze w kraju - ze względu na długość, poziom przygotowania oraz sporą, iście alpejską trudność stoków. Inne duże ośrodki to Harenda i Polana Szymoszkowa. Z kolei dla osób początkujących lepsze będą CSN Nosal, Antałówka czy wyciągi pod słynną skocznią narciarską - Wielką Krokwią.

Weekend nad morzem

W cieplejsze miesiące, a już zwłaszcza latem, weekend w Zakopanem najzdrowiej będzie spędzić wędrując po górach. Raz, że ruch i wysiłek na świeżym powietrzu ma czysto pozytywny wpływ na organizm. Dwa, że krajobrazy w Tatrzańskim Parku Narodowym i przyległościach można śmiało zestawiać z najpiękniejszymi w Europie. Wytyczone szlaki (oraz możliwość podwózki konną bryczką) pozwolą dotrzeć do najbardziej malowniczych zakątków, takich jak Morskie Oko czy Dolina Kościeliska, nawet kompletnie nieprzygotowanym ceprom. Poszukiwacze wyzwań niech szczerze oszacują swoje umiejętności, zanim wkroczą na Orlą Perć - najtrudniejszą górską trasę po tej stronie Tatr.

Zakopane stwarza tyle możliwości, iż nawet kompletnie niezainteresowani aktywnym wypoczynkiem będą usatysfakcjonowani weekendem w górach w ---aktualnyrok---. W mieście jest sporo miejsc, do których warto zajrzeć. Ogromną wartość krajoznawczą mają wizyty w licznych oddziałach Muzeum Tatrzańskiego, w których można poznać burzliwą historię i unikalną kulturę Podhala oraz jego mieszkańców. W okolicy nie brakuje też zabytkowych kościołów, żeby wymienić tylko sąsiadujący z cmentarzem na Pęksowym Brzyzku przybytek pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej czy kościół Świętej Rodziny przy Krupówkach.

À propos świątyni handlu i komercji - przyjeżdżając do Zakopanego na weekend w górach, nie podobna wyjeżdżać do domu bez jakiejś pamiątki. Prawdziwego oscypka, jakiegoś arcydzieła góralskiego rzemiosła artystycznego, a nie jakiejś podróbki zrobionej po taniości w dalekich Chinach. W poszukiwaniu cennych rzeczy najlepiej pobuszować po straganach targu regionalnego - stałego elementu pejzażu u stóp Gubałówki - bądź wstąpić do Galerii Gazduś, w której mieści się także miejskie centrum informacji turystycznej.

W kwestii weekendu w górach na Zakopanem można polegać jak na Zawiszy - znajdzie się coś dla dzieci (Muzeum Misiów, rozmaite parki zabaw i rozrywki), dla amatorów sportów wszelakich (Aquapark, coraz częściej powstające pod Tatrami kąpieliska termalne), dla pasjonatów sztuki wysokiej (Muzeum Karola Szymanowskiego, fascynujące galerie sztuki z placówką poświęconą Władysławowi Hasiorowi na czele), dla miłośników wyjątkowej architektury (muzea stylu zakopiańskiego), dla fanów nocnego życia… Krótko rzecz ujmując: dla każdego.