Zakopane - informacje praktyczne o miejscowości

Dojazd do Zakopanego

Zakopane - zimowa stolica Polski, najpopularniejszy kurort zimowy, przyciąga swą ofertą zarówno narciarzy, jak i piechurów wyprawiających się w Tatry, ale także zwolenników leniwego wypoczynku w termalnych wodach. Położone w województwie małopolskim, stanowią najważniejszą bazę wypadową w powiecie tatrzańskim, w bezpośrednim otoczeniu najwyższych szczytów. Popularność ośrodka ułatwia dogodne skomunikowanie z innymi partiami zarówno miejscowości podhalańskich, jak i dalszych części kraju. Wszelkie informacje dotyczące najlepszych i najszybszych połączeń komunikacyjnych można znaleźć za pomocą sprawnego narzędzia internetowego - wyszukiwarki GoEuro.pl.

Z większości dużych polskich miast, usytuowanych w kierunku północnym od Zakopanego, można tu dojechać krajową 7, a w końcowej części trasy skierować się przy Rabce Zdrój na krajową drogę DK47, która popularnie zwana Zakopianką doprowadzi do miasta (nazwa trasy obejmuje odcinek od Krakowa do Zakopanego). Z Warszawy trzeba pokonać 455 km, Lublina - 415 km, Częstochowy - 240 km. Znacznie bliżej jest z południowych miast - Katowice zlokalizowane są w odległości 178 km, a stolica Małopolski - Kraków - 109 km.

Przez miasto przebiega sieć kolejowa, stanowiąca ważny węzeł kolejowy na Podhalu. Trasy pociągowe realizowane są m.in na dalekobieżnych kierunkach: do Krakowa Płaszowa, Warszawy Wschodniej, Gdyni, Częstochowy. Funkcjonujący w bezpośrednim sąsiedztwie dworzec autobusowy (ul. Kościuszki) także obsługuje wiele połączeń komunikacyjnych - m.in. do stolicy Niemiec - Berlina, a także Białegostoku, Częstochowy, Gdyni, Helu, Katowic, Kołobrzegu, Krakowa, Lublina, Łodzi, Łeby, Ustki, Wałbrzycha, Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry. Ważnym usługodawcą w tym zakresie jest Polski Bus, umożliwiający dojazd do Zakopanego m.in z Warszawy, Kołobrzegu, Poznania, Koszalina. Ponadto, wiele prywatnych przewoźników kursuje na trasach lokalnych (Szwagropol - ruszający z dworca autobusowego, Przedsiębiorstwo Transportowe Strama - ruszający spod Nosala).

Istotnym usprawnieniem komunikacyjnym jest uruchomienie komunikacji miejskiej w kwietniu 2016 roku. Trasa miejska linii 14 okala miasto, ruszając z dworca autobusowego, prowadząc m.in. ulicami Kościuszki, Kasprowicza, trasą do Olczy, trasą na Bystre, ul. Zamojskiego.

rozwiń
Zakopane - informacje praktyczne o miejscowości
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij